2019-08-21

Czy wiesz, że...

Jak wybrać odpowiednią laskę inwalidzką?

Laski są jednym z najstarszych znanych historii akcesoriów medycznych. Niegdyś korzystano z nich bardzo często, niekoniecznie ze względu na problemy z poruszaniem. Dziś służą wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem i wciąż są bardzo potrzebne. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednią laskę inwalidzką.

 


Rodzaje lasek inwalidzkich
Na początek warto zaznaczyć, że wszelkiego typu problemy z układem ruchu powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą. Jeżeli nie zgłosi on zastrzeżeń co do możliwości korzystania przez chorego ze wsparcia w postaci laski inwalidzkiej, powinniśmy poszukać modelu jak najbardziej dopasowanego do potrzeb oraz sytuacji zdrowotnej.
 
W minionych wiekach, laski używane były nie tylko w celu wsparcia w niepełnosprawności. Bywały wręcz wyznacznikiem statusu materialnego, gadżetem podkreślającym rodowód czy pozycję społeczną. Dziś używanie lasek przez osoby nie posiadające zaburzeń narządów ruchu jest stanowczo odradzane przez lekarzy. Decydują się zatem na nie osoby faktycznie potrzebujące wsparcia w przemieszczaniu się. Nie oznacza to jednak, że wygląd tego akcesorium nie ma dziś znaczenia. Przeciwnie, wybór jest ogromny, czego możemy doświadczyć przeglądając oferty sklepów medycznych, np. https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/balkoniki-chodziki-laski-i-kule-do-chodzenia/laski-inwalidzkie/
 
Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są laski typu „T”, dostępne z regulacją długości, umożliwiającą dopasowanie ich do wzrostu użytkownika. Ich waga nie przekracza 0,5 kg, a pewny uchwyt zapewnia stabilizację. Dla osób, którym szczególnie trudno jest zaakceptować swoją niepełnosprawność, polecanym rozwiązaniem są laski ozdobne z regulacją wysokości. Mamy do wyboru wiele kolorów i wzorów, które ułatwiają oswojenie się z sytuacją, pomagając nawet obrócić ją w żart. Ozdobna laska w kwiaty czy zabawną szkocką kratę z elementami różu z pewnością nie wygląda jak poważny sprzęt medyczny, za to doskonale spełnia swoje funkcje. 
 
Niektórym osobom przypadną do gustu laski wykonane w całości z drewna. W przypadku oferty sklepu Galeria Zdrowia, mamy do czynienia z wysokiej jakości wyrobami od niezależnego producenta, z różnymi rodzajami profili rączki do wyboru: fritz (standardowy), gięta i derby.  Uchwyt typu derby uchodzi za najlepiej dopasowany do dłoni i jest zalecany osobom, mającym problemy ze stawami dłoni czy nadgarstka. Rączka gięta nazywana też uchwytem półkolistym to rozwiązanie skierowane do osób o wyższym stopniu niepełnosprawności ruchowej, poruszających się powoli. Mniej pewny chwyt rekompensuje tu możliwość pomagania sobie laską w codziennych czynnościach – np. przyciągania oddalonych rzeczy. W przypadku zakupu laski drewnianej, pamiętajmy o braku regulacji jej długości.
 
Podobne funkcje do laski z uchwytem giętym spełnia laska typu łabędź. Jej górna część jest zaokrąglona, ale uchwyt jest wypłaszczony, a dodatkowo pokryty antypoślizgowym materiałem gumowym. Tego typu laska, dostępna w sklepie Galeria Zdrowia, jest wykonana z aluminium, co wpływa na jej niewielką wagę. Posiada także regulację wysokości. 
 
Najpełniejszą stabilność dzięki aż 4 punktom podparcia zapewnia laska typu czwórnóg. Korzystając z niej, osoba niepełnosprawna może w znacznie prostszy sposób utrzymać ciężar ciała na jednej ręce niż w przypadku klasycznych lasek z podparciem w jednym punkcie. Laska typu czwórnóg dostępna w sklepie Galeria Zdrowia, posiada regulację wysokości. 
 
Osoby, które potrzebują wsparcia w poruszaniu się tylko w określonych warunkach, np. podczas wchodzenia po schodach lub chodzenia po trudnym terenie, docenią zalety laski składanej. To rozwiązanie jest pełnowartościową pomocą ortopedyczną, którą można zmieścić w torebce czy bagażu podręcznym. Idealnie nadaje się dla osób często podróżujących.
 
Korzystanie z laski inwalidzkiej może być bezpieczne w każdych warunkach, nawet zimą czy na terenach bez utwardzanych dróg. Laskę można bowiem przystosować za pomocą specjalnych nakładek antypoślizgowych. Przykładowo zimowa nakładka z kolcami pozwala lasce złapać kontakt z podłożem nawet przy zalegającym śniegu. Warto wyposażyć w takie rozwiązanie osobę często wychodzącą z domu. 
 
Odpowiednio dopasowana do potrzeb laska inwalidzka ułatwia codzienne funkcjonowanie. Przed zakupem warto przemyśleć kwestię zastosowania i dobrać odpowiedni sprzęt. Pomocą służą doradcy w sklepach medycznych. Pełną ofertę lasek inwalidzkich, a także inny profesjonalny sprzęt medyczny można znaleźć na stronie https://galeriazdrowia.pl 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar