2019-07-18

Czy wiesz, że...

Problemy z laktacją? To nie koniec świata!

Mogłoby się wydawać, że karmienie piersią jest czynnością bardzo prostą i intuicyjną. Tymczasem – wbrew pozorom – bardzo wiele kobiet miewa rozmaite problemy z karmieniem i samą laktacją. Czy w tej sytuacji od razu należy się poddać i sięgnąć po mleko modyfikowane? A może są sposoby na to, aby przełamać trudności i z powodzeniem karmić piersią?

 
 
 
Nie jest tajemnicą, że karmienie piersią jest tym, co dla dziecka najlepsze i najzdrowsze. O plusach karmienia naturalnego można by pisać bardzo długo. Jest to pokarm idealnie dostosowany do dziecka, odpowiadający wszystkim jego potrzebom. Poza tym to właśnie w chwilach karmienia jest czas tylko dla mamy i dziecka, kiedy to mogą się lepiej wzajemnie poznać i budować trwałą więź emocjonalną.
 
Niestety, choć wszystko to brzmi pięknie, niejednokrotnie mamy borykają się z rozmaitymi problemami związanymi z laktacją, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają karmienie. Co to za problemy, z czego wynikają i jak im zaradzić?

Problemy z laktacją – nawał mleczny
 
Produkcja mleka rozpoczyna się tak naprawdę nie po porodzie, ale jeszcze w okresie ciąży (między 16. a 22. tygodniem). (1) Z kolei pomiędzy 2 a 4 dobą ilość produkowanego pokarmu zwiększa się aż 10-krotnie w porównaniu ze stanem w kilka godzin po porodzie. (2) Ten tak zwany nawał pokarmu może Cię nieco zaskoczyć, jeśli rodziłaś po raz pierwszy. Piersi nagle staną się dużo większe, pełne i ciężkie. Choć mogłoby się wydawać, że duża ilość pokarmu to doskonała wiadomość, maleństwo niestety może mieć problem z jedzeniem w sytuacji, gdy mleko będzie mocno tryskało z piersi.
 
Wskazówka: W wyżej opisanej sytuacji pomiędzy kolejnymi karmieniami możesz odciągnąć nieco pokarmu, by piersi nie były tak pełne i by mleko z nich nie tryskało. Jeśli nawał mleczny dodatkowo powoduje dyskomfort lub ból piersi, po karmieniu możesz zastosować zimny okład.
 
Problemy z laktacją – nieodpowiednia pozycja i sposób karmienia
 
Choć karmienie piersią wydaje się bardzo proste i intuicyjne, więcej kobiet niż myślisz popełnia podstawowe błędy w kwestii doboru pozycji i przystawiania dziecka do piersi.
 
Wskazówka: Bez względu na to, czy chcesz karmić na siedząco czy na leżąco, pozycja powinna być wygodna, abyś czuła się dobrze i swobodnie. Zwróć uwagę na to, jak dziecko chwyta pierś i jak zachowuje się podczas karmienia. Jeśli brodawka wypada, dziecko szarpie piersią, denerwuje się i wierci, oznacza to, że karmienie jest nieefektywne. Jeśli pomimo Twoich starań sytuacja taka nagminnie się powtarza, koniecznie udaj się do specjalisty, który pomoże Ci odpowiednio przystawić dziecko i nauczy Cię, jak prawidłowo karmić, bo – wbrew pozorom – wcale nie jest to tak proste zadanie.
 
Problemy z laktacją – zbyt mało mleka
 
Dobra wiadomość jest taka, że tak naprawdę bardzo niewielki odsetek kobiet boryka się z faktycznym niedoborem pokarmu. (2) Sporo świeżo upieczonych mam ma natomiast wrażenie, że dziecko się nie najada z powodu zbyt małej ilości pokarmu. Nie jest to jednak przesłanka do tego, aby natychmiast odstawić dziecko od piersi i przejść na mleko modyfikowane.
 
Wskazówka: Po pierwsze tego typu decyzję należy skonsultować z pediatrą, poza tym zwróć uwagę na to, jak dziecko ssie pierś. Jeśli jest przy tym spokojne, a po karmieniu piersi robią się lżejsze i miękkie, oznacza to, że znajduje się w nich pokarm, który został właśnie przez maluszka skonsumowany. Jeśli dziecko kilka razy na dobę oddaje mocz i stolec, również oznacza to, że pobiera pokarm, który następnie trawi.
 
Gdy natomiast rzeczywiście ilość pokarmu jest niewielka, możesz sięgnąć po specjalne herbatki laktacyjne, ale przede wszystkim przystawiaj dziecko do piersi jak najczęściej. To powinno pobudzić laktację. Co równie ważne, zadbaj o odpowiednią pozycję oraz o to, aby dziecko prawidłowo ssało pierś. Pamiętaj ponadto o tym, że przez pierwsze kilka tygodni Twój organizm będzie się dostosowywał do potrzeb maluszka. Po około 2 do 4 tygodni po porodzie powinno dojść do stabilizacji laktacji. (1)
 
Problemy z laktacją – zapalenie piersi
 
Obrzęk i zapalenie piersi to dość częste przypadłości karmiących mam w pierwszych tygodniach życia dziecka. Dolegliwości te wynikają w głównej mierze z nieodpowiedniej pozycji dziecka przy piersi, a także z nieprawidłowego chwytania oraz zbyt słabego ssania piersi przez niemowlę. Ponadto mogą być spowodowane zbyt rzadkim przystawianiem dziecka do piersi.
 
Piersi, w których rozwija się zapalenie, stają się twarde i bolesne, zaczerwienione, obrzmiałe i gorące. Dodatkowo mogą dojść objawy ogólne, takie jak gorączka, zmęczenie, dreszcze (podobnie jak w przypadku grypy). (2)
 
Wskazówka: Podejrzenie zapalenia piersi wymaga konsultacji z lekarzem. W żadnym wypadku nie jest to jednak powód do tego, aby zrezygnować z karmienia i przejść na mleko modyfikowane, bowiem Twoje mleko jest dla maluszka bezpieczne. (2)
 
Jeśli okaże się, że rzeczywiście cierpisz na zapalenie piersi, przystawiaj dziecko jak najczęściej, by zapewnić stały przepływ mleka. Lekarz zaleci Ci też zapewne leki przeciwzapalne. Ponadto przed karmieniem możesz okładać piersi ciepłymi okładami, natomiast po karmieniu – zimnymi. Powinny one nieco złagodzić dokuczliwe objawy.
 
 
 
Problemy z laktacją, choć bywają frustrujące i są powodem stresu dla każdej mamy, zazwyczaj można przezwyciężyć prostymi sposobami, jak chociażby wyżej wymienione. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z osobami, które Ci pomogą – z pediatrą, położną lub z doradcą laktacyjnym.
 
 
 
Bibliografia:
 
1. Lek med. Żukowska-Rubik M., dr n med. Nehring-Gugulska M., Kiedy powstaje pokarm i jak się zmienia?, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/90879,kiedy-powstaje-pokarm-i-jak-sie-zmienia, data dostępu: 26.05.2019
 
2. Dr med. Nehring-Gugulska, dr med. Oslislo A., lek Żukowska-Rubik, Karmienie piersią – najczęstsze problemy, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/64298,karmienie-piersia-najczestsze-problemy, data dostępu: 26.05.2019
 
 
 
Materiał zewnętrzny

 

Komentarze (1)

terrresa (2019-11-03 19:40:34)
mleko matki
Zerknijcie do tego artykułu. Tutaj na pewno znajdziecie wiele cennych informacji https://www.babskiswiat.com.pl/przechowywanie-mleka-matki-praktyczne-porady-dla-ciebie.html
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar