2019-06-06

Napoje

Sokowirówka - poznaj 5 powodów dla których warto przygotowywać w niej soki

Świeże soki zrobione przy użyciu sokowirówki, to najlepsze, co możemy dać swojemu organizmowi. Bez sztucznych barwników, bez konserwantów, bez dodatków cukru i substancji słodzących. Zobacz, dlaczego warto korzystać z dobrodziejstwa posiadania sokowirówki.

 

 

 

Soki są łatwo przyswajalne

 

Chociaż o owocach i warzywach słusznie mówi się, że są lekkostrawne, to one także potrzebują nieco czasu, by dostarczyć organizmowi cennych witamin i minerałów. W niektórych przypadkach trawienie może zająć nawet kilka godzin. Tymczasem soki działają ekspresowo, już kwadrans po wypiciu szklanki soku zawarte w nim mikroelementy przedostają się do krwiobiegu, dostarczając organizmowi cennych substancji odżywczych i porcji energii. Ponadto soki, jako lekkostrawne, nie obciążają organizmu. Po wypiciu szklanki soku nie będziemy czuli ociężałości, jaka zdarza się po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku.

 

 

Szklanka soku to koncentrat witaminowy

 

Nawet przy najszczerszych chęciach trudno byłoby zjeść te wszystkie owoce, warzywa i zioła, z których wyciskamy sok. Problem leży nie tylko w smaku, który często jest nieakceptowalny w poszczególnych owocach i warzywach, ale także w ilości. W rezultacie stawiając tylko na sałatki owocowo-warzywne tracimy sporo cennych witamin i minerałów, które moglibyśmy przyswoić, wypijając sok z tych produktów. To właśnie w soku mieści się najwięcej substancji odżywczych, z suchych części owoców i warzyw możemy zrezygnować bez wyrzutów sumienia. Oczywiście nie znaczy to, że nie warto w ogóle jeść owoców i warzyw.

 

Zobacz: Wyciskarki wolnoobrotowe – alternatywa dla popularnych sokowirówek?

 

Soki działają nawadniająco

 

O tym, że w ciągu dnia powinniśmy wypić około dwóch litrów wody, wie chyba każdy. Jednak warto pamiętać, że pod pojęciem wody w tym wypadku kryje się nie tylko czysta (najlepiej niegazowana) woda, ale także płyny nawadniające w tym zupy i soki. Nie każdy lubi pić wodę, ale prawie każdy ma swój ulubiony sok. Warto wprowadzić nawyk picia szklanki soku rano i wieczorem. Dzięki temu nie tylko wzmacniamy organizm i dostarczamy mu substancji odżywczych, ale wypijamy w ciągu dnia o pół litra płynów więcej.

 

Soki mają wpływ na metabolizm

 

Wiele osób sięga po soki z nadzieją, że uda im się zmienić nawyki żywieniowe i przy okazji zrzucić kilka kilogramów. W rzeczywistości nie każdy sok działa odchudzająco, ale warto eksperymentować. Niektóre soki mogą w znaczący sposób podkręcić metabolizm. Szybsza przemiana materii przełoży się na szybsze spalanie tłuszczu zalegającego na udach i brzuchu. W roli pogromcy tłuszczu szczególnie dobrze sprawdzają się buraki, jabłka i ananasy. Dlatego warto przynajmniej trzy razy w tygodniu do zestawu owoców i warzyw na sok dorzucić jeden z tych produktów.

 

Soki mają dobroczynny wpływ na zdrowie i kondycję

 

Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma wpływ na stan organizmu. Nie inaczej jest z sokami. Odpowiednio skomponowana dieta sokowa będzie wsparciem w walce z nadciśnieniem, wysokim cholesterolem czy anemią. Ponadto codzienne picie soków wzmacnia system immunologiczny organizmu, co znacząco ułatwia przetrwanie trudnego okresu jesienno-zimowego. Soki mogą też być częścią składową diety odchudzającej. Coraz częściej mówi się o dobroczynnym działaniu soków w walce z chorobami cywilizacyjnymi oraz profilaktyce nowotworowej, dlatego warto zadbać, by sokowirówka na stałe zagościła w naszej kuchni.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar