2019-04-26

WARTO WIEDZIEĆ

Czy nauka gry na ukulele jest łatwiejsza od nauki gry na gitarze? Oto jest pytanie

Ukulele nazywane jest potocznie małą gitarą klasyczną. Czy faktycznie istnieje między nimi aż tyle podobieństw? Czy nauka gry na tych instrumentach jest trudna? Warto zadać sobie te pytania, kiedy nie jesteś pewien, na czym chciałbyś grać.

 

 

 

Początki gry na ukulele są bardzo łatwe

Za powyższym stwierdzeniem przemawiają co najmniej trzy charakterystyczne cechy tego małego instrumentu.

#1 Przede wszystkim chodzi o rozmiar. Ukulele  koncertowe oraz sopranowe są o wiele mniejsze od gitary, a więc łatwiej utrzymać je w dłoniach. Jest to bardzo istotne dla początkującego muzyka, aby od samego początku ćwiczyć prawidłową postawę ciała podczas gry.

#2 Zarówno ukulele koncertowe, jak i sopranowe posiada jedynie cztery struny. Gitara ma ich natomiast aż 6. W związku tym o wiele łatwiej będzie ci opanować grę na mniejszej liczbie strun. To logiczne.

#3 Duże znaczenie podczas nauki gry na ukulele ma też fakt, że gra się na nim samymi palcami, bez użycia kostek czy innych podobnych akcesoriów, jak w przypadku gry na gitarze.

Jak wygląda nauka gry na ukulele? Ameryki nie odkryjesz

Wbrew pozorom jest bardzo podobna do nauki gry na gitarze. Możesz zostać samoukiem, a swoje umiejętności szlifować dzięki filmikom w Internecie. Jest to tania, ale skuteczna metoda. Zwłaszcza wtedy, gdy masz do czynienia z tak łatwym instrumentem, jak ukulele koncertowe czy sopranowe.

Możesz również zapisać się na indywidualne lekcje prowadzone przez muzyka, otrzymywać od niego materiały do ćwiczeń i regularnie się z nim spotykać.

Pamiętaj jednak, że jakąkolwiek z tych dwóch metod wybierzesz, najważniejsza jest praktyka. Podobną drogę musisz przejść, jeśli chcesz grać na gitarze. Z tym zastrzeżeniem, że nauczyć się tej sztuki jest nieco trudniej.

Warto też zdawać sobie sprawę, że instrument instrumentowi nie jest równy. W związku z tym inaczej przebiega nauka gry na gitarze akustycznej oraz elektrycznej. Podobnie jest z jej mniejszą kuzynką. Dlatego, jeśli jesteś pretendentem do tytułu mistrza gry na ukulele, powinieneś wiedzieć, jaki jego model będzie dla ciebie odpowiedni. Masz do wyboru ukulele koncertowe oraz ukulele sopranowe.

Ukulele koncertowe lub sopranowe — czym się od siebie różnią?

Ukulele koncertowe wbrew swojej nazwie nie nadaje się tylko do poruszania dużych tłumów stojących pod sceną. Jego pudło rezonansowe jest większe, a więc tym samym dźwięki są głośne oraz pełne. Ukulele koncertowe między swoimi progami posiada większe przestrzenie, przez co łatwiej jest na nim grać osobom o większych dłoniach, czy mniej zgrabnych palcach. Tak więc ten rodzaj instrumentu jest nie tylko kompaktowy i daje pełniejszy dźwięk, ale zapewnia również odpowiedni komfort gry.

Ukulele sopranowe jest mniejsze w porównaniu do ukulele koncertowego. Jego dźwięk jest wysoki. Progi rozłożone są w nim bardzo blisko siebie, a więc instrument nadaje się dla dzieci oraz osób, które mają drobne palce.

Hawajskie brzmienia kontra płonące ognisko w lesie. Co wybierzesz?

Wiele zależy od twoich indywidualnych preferencji. Jeśli jednak zastanawiasz się, na czym zacząć grać, a oczekujesz szybkich efektów, warto postawić na ukulele. Spośród nich wybierz ukulele koncertowe, bądź sopranowe. Obydwa modele są na tyle popularne, że do jednego, jak i do drugiego znajdziesz odpowiednie materiały szkoleniowe.

 

Komentarze (2)

Lubieświnkimorskie (2020-06-20 20:11:11)
Czy ukulele koncertowe mają dźwięk bardziej hawajski czy taki bardziej ognisko w lesie
Bo właśnie na tym mi bardzo lerzy jestem charcerką i mamy od jakiegoś czasu zbiurki w lesie i się ucze grać na ukulele i wiem czy pasowały by koncertowe ukulele do rurznych takich harcerskich piosenek ?
Ada (2019-05-18 16:28:48)
ukulele
To nie jest nic trudnego, opanowałam moje ukulele z megascenapl w kilka dni. W necie jest mnóstwo tutoriali, wystarczy zacząć od prostych melodii
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar