2007-02-10

Włosy

PIELĘGNACJA WŁOSÓW ZIMĄ

Jednym z podstawowych problemów z włosami o tej porze roku jest skłonność do przetłuszczania się. Spowodowane jest to najczęściej noszeniem czapki – skóra jest niedotleniona i problem gotowy. Ale to wcale nie znaczy, że lepiej nie nosić czapki. Wychłodzona na zimnym powietrzu skóra po wejściu do pomieszczania może bowiem zareagować wzmożonym wydzielaniem łoju i efekt będzie ten sam.

Jak temu zaradzić? Może pomóc odpowiedni szampon, odpowiednio dobrany do rodzaju włosów, który warto stosować kilka razy w tygodniu. W gabinecie fryzjerskim można też zafundować sobie zabieg pielęgnacyjny, regulujący gospodarkę tłuszczową skóry głowy. Na co dzień pomocny może też być suchy lakier, który sprawia, że włosy nie przetłuszczają się tak szybko.

A co zrobić z włosami matowymi i pozbawionymi blasku? To efekt przesuszenia spowodowanego częstymi zmianami temperatury, noszeniem czapki i nadużywaniem kosmetyków do okładania włosów.

Można w takim przypadku zafundować sobie specjalną kurację nawilżającą w salonie fryzjerskim albo zastosować w domu lekką maseczkę wygładzającą i lekkich nabłyszczaczy do układania. Warto tez pamiętać by włosy suszyć chłodnym strumieniem, bo gorący sprawia, że stają się matowe.

Kolejny problem to oklapnięte i trudno układające się włosy. Zwłaszcza jeśli założy się czapkę na wilgotne włosy. Jeśli tak zrobimy mamy jak w banku, że włosy będą przylegać go głowy i trudno się układać.

Jak tego uniknąć? Susz włosy, najlepiej w ten sposób, by trochę zwiększyć ich objętość i co ważne chłodnym strumieniem powietrza. Nie nadużywaj kosmetyków do układania włosów. Po zdjęciu czapki przeczesz włosy szczotką (ale nie za mocno, bo zamiast zwiększenia objętości włosów możesz uzyskać odwrotny efekt) i spryskaj je lakierem. Są też kosmetyki zwiększające objętość włosów – po ich stosowaniu włosy po zdjęciu czapki mogą być trochę przyklapnięte, ale po przeczesaniu wracają do dawnej objętości.

A co z łupieżem, swędzeniem i łuszczeniem skóry? Niestety zimą te problemy się nasilają. Skóra reaguje w ten sposób na zmiany temperatury, noszenie czapek i kapturów. Pomocne na łupież mogą być szampony z dodatkiem substancji złuszczających naskórek (warto je stosować przynajmniej dwa razy w tygodniu), a na ze swędzeniem i zaczerwienieniem poradzi sobie szampon z olejkiem z drzewa herbacianego.

Trzeba uważać na szampony przeciwłupieżowe i jeśli stosujesz je często, to wybieraj te o łagodniejszym działaniu. Silnie działające (np. Nizoral) używaj raz na jakiś czas (np. raz na dwa tygodnie). Pomocny może okazać się też masaż oliwą z olejkiem herbacianym (można go dostać w aptece).

Uciążliwe może być też elektryzowanie się włosów. Elektryzują się wtedy, gdy pociera się nimi o sztuczne materiały (np. o czapkę lub szalik). Częściej elektryzują się ponadto włosy zniszczone i suche. Warto więc włosy nawilżyć np. za pomocą maseczki nawilżającej. Pomocne mogą być też specjalne zimowe kosmetyki do włosów, zapobiegające elektryzowaniu. A do suszenia włosów zamiast suszarki warto użyć prostownicy – większość z nich ma system jonizacji, zapobiegający elektryzowaniu się włosów W sytuacji awaryjnej może pomóc po prostu przygładzenie włosów zwilżonymi dłońmi.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar