2019-01-18

Oczy

Astygmatyzm – co to za wada?

Astygmatyzm, obok krótkowzroczności i nadwzroczności, jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Osoby cierpiące na tę wadę skarżą się na kłopoty z ostrością widzenia, a to niestety przekłada się na utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Zobaczmy, jakie są przyczyny takich kłopotów i jak można je leczyć.

 

 

Przyczyny astygmatyzmu

Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, jest wynikiem zmian w kształcie rogówki. W zdrowych oczach ma ona kształt wycinka kuli. Natomiast u chorych z astygmatyzmem jest spłaszczona z jednej strony i przypomina raczej piłkę do rugby. Z tego powodu obraz nie jest ogniskowany w jednym punkcie, lecz w dwóch, co utrudnia uzyskanie odpowiedniej ostrości widzenia.

Przyczyny zmian kształtu rogówki nie są znane. W niektórych przypadkach zmiana kształtu rogówki wynika z jej urazu. W większości przypadków jednak nie da się wskazać jednoznacznie przyczyny zmian w jej kształcie. Wiadomo jednak, że może się ona rozwijać w różnym tempie, zależnym od indywidualnych cech osobniczych i może się ujawnić w każdym wieku.

Objawy astygmatyzmu

Jednym z głównych objawów astygmatyzmu są kłopoty z uzyskaniem ostrości widzenia. Cierpiący na tę wadę proste linie widzą jako krzywe, a gwiazdy jako plamy. Mają również problem z równoczesnym ostrym widzeniem linii ułożonych w różnych płaszczyznach, co można zauważyć np. patrząc na krzyż.

W początkowej fazie rozwoju astygmatyzmu chorzy często mrugają, próbując w ten sposób uzyskać ostre widzenie. Niektórzy próbują sobie radzić z ogniskowaniem przekrzywiając głowę. Astygmatyzm może powodować również czołowe bóle głowy oraz tarcie oczu. Takie zachowanie powinno wywołać w nas czujność i skłonić do wizyty u okulisty, zwłaszcza wtedy, gdy zauważymy je u małych dzieci. W przypadku dzieci do 3 roku życia nieleczony astygmatyzm może doprowadzić do niedowidzenia jednego lub obojga oczu.

Leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm może być korygowany za pomocą odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych tzw. cylindrycznych. Dobiera się je na podstawie dokładnego badania okulistycznego, by określić stopień i oś astygmatyzmu. Co ważne, astygmatyzm jest wadą raczej stałą i gdy się już ujawni, to zwykle nie zmienia się wraz z wiekiem.

Astygmatyzm może być również leczony z użyciem terapii laserowej. Do leczenia astygmatyzmu stosowane są metody LASEK, LASIK i EBK, a wybór metody uzależniony jest od grubości i topografii rogówki. Dzięki tej metodzie wada rogówki jest usuwana w całości i problemy wynikające z niezborności rogówki zostają usunięte w całości.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar