2019-01-09

WARTO WIEDZIEĆ

Czas obowiązków i czas relaksu

Jak zachować balans i nauczyć się odpoczywać?


Liczne obowiązki i szybkie tempo życia sprawia, że na odpoczynek zostaje już niewiele czasu. Zachowanie równowagi między pracą, a czasem dla siebie jest jednak bardzo ważne, wpływa pozytywnie na kreatywność, efektywność i zadowolenie z życia, a także poprawia zdrowie i samopoczucie. Warto więc nauczyć się odpoczywać.
 
 
 
 

Znalezienie chwili dla siebie w natłoku zajęć nie jest łatwe. Ważne jest nie tylko to, czy mamy chwilę na odpoczynek, ale też jak ten czas wykorzystamy. Nie każdy potrafi skutecznie odpoczywać. Jak dobrze wykorzystać wolny czas i co robić, aby naprawdę wypocząć?

Rób to, co lubisz

Warto znaleźć sobie hobby, coś co sprawi radość. Zastanów się, w jakich sytuacjach czujesz się najlepiej i jakie czynności lubisz wykonywać. Nie każdy lubi bierny wypoczynek, niektórzy regenerują siły podczas aktywności fizycznej, pływając, jeżdżąc na rowerze lub tańcząc. Dla kogoś innego najbardziej relaksujące będą chwile spędzone w domu z rodziną, z ulubioną książką w dłoni czy podczas oglądania serialu. Warto od czasu do czasu umówić się na spotkanie z przyjaciółmi, oni pomogą ci oderwać się od rozmyślań o pracy czy codziennych problemach. Jeśli jednak nie masz ochoty na wyjście z domu to nie bój się odmówić. Koleżanka na pewno się nie obrazi jeśli spotkanie przełożycie na inny dzień. Każdy powinien spędzać swój wolny czas tak, jak lubi i nie robić niczego na siłę.

Wyśpij się

Warto dbać o to, aby kłaść się o regularnych porach i odpowiednio wysypiać. W weekendy warto pozwolić sobie na spanie do południa. Wyspany organizm to zdrowy organizm. Odpowiednia ilość snu sprawi, że będziesz pracować bardziej efektywnie, szybciej, a także będziesz osobą bardziej kreatywną. Wypoczynek poprawi też samopoczucie i pozytywnie nastroi do licznych wyzwań. Niedostateczna ilość snu z czasem może się odbić negatywnie na zdrowiu.

Podziel się obowiązkami

Nikt nie jest w stanie sam wykonywać wszystkich obowiązków, warto choć część z nich przekazać komuś innemu, a w zamian zyskać choć chwilę czasu tylko dla siebie. Mąż może wynosić śmieci czy zmywać naczynia, a dzieci same sprzątać swój pokój czy wychodzić na spacery z psem. Czasem warto też odpuścić, dom nie musi być idealnie posprzątany, a pranie zrobione co sobotę. Warto też rozważyć zatrudnienie pomocy domowej, która wyręczy nas w codziennych obowiązkach. Odpowiednią osobę można łatwo znaleźć w Internecie szukając według miejsca swojego zamieszkania wpisując w wyszukiwarkę np. sprzątanie w Gdańsku. Można też skorzystać z pomocy specjalnych portali internetowych, która pomogą dokonać właściwego wyboru. Przykładowo na www.pomocedomowe.pl znajdziemy ponad 8 tysięcy profili osób, które profesjonalnie zajmują się zajęciami takimi jak sprzątanie domu, gotowanie czy prasowanie. Gosposia może przychodzić regularnie w wyznaczone dni albo tylko od czasu do czasu pomagając przy większych np. świątecznych porządkach. Po powrocie do domu można spędzić czas robiąc coś dla siebie lub po prostu się relaksując zamiast myśleć o tym, który kąt mieszkania wymaga jeszcze sprzątania.

Zrób sobie domowe spa

Od czasu do czasu warto zamienić swoje mieszkanie w salon piękności: wziąć relaksująca kąpiel z olejkami i dużą ilością piany, zrobić pilling, nałożyć maseczkę na twarz czy użyć ulubionego balsamu do ciała, a wszystko to przy ulubionej muzyce, z lampką wina i przy blasku świec. Chwila czasu tylko dla siebie odstresuje, poprawi humor i wspaniale zrelaksuje.

Umiejętnie zaplanuj wakacje

Postaraj się tak zaplanować wakacje, aby w ich trakcie rzeczywiście wypocząć. Pozwól sobie na nic nierobienie i oddaj się lenistwu. Nie wszystko musisz zwiedzić czy zobaczyć podczas jednego pobytu. Do danego miejsca zawsze możesz przecież wrócić. Warto zrezygnować ze sztywnego trzymania się planu i pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Rób tylko to na co w danej chwili masz ochotę.

Nauczyć się mówić nie

Dobry pracownik to zrelaksowany pracownik, a przepracowanie odbija się negatywnie nie tylko na zdrowiu, ale również psychice i motywacji do pracy. Gdy jesteśmy zmęczeni, spada nasza wydajność i umiejętność koncentracji, nie wspominając o kreatywności. Warto nauczyć się mówić nie, a w przypadku natłoku zajęć nie bać się poprosić o pomoc. Szef kolejny raz w tym samym tygodniu prosi o zostanie w pracy po godzinach? Masz prawo odmówić. Warto też nieco odpuścić samej sobie i przestać żyć w przekonaniu, że zawsze musisz być perfekcyjna. Każdy ma prawo do chwili słabości. Ważne jest, aby potrafić znaleźć balans między pracą, a czasem wolnym.

Myśl pozytywnie

Podczas odpoczynku nie myśl o problemach i nie martw się niczym na zapas. Myśl pozytywnie i wspominaj tylko to, co przyjemne. W życiu staraj się znaleźć radość we wszystkim co robisz. Zamień słowo muszę na chcę i konsekwentnie się tego trzymaj.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar