2018-10-04

WARTO WIEDZIEĆ

Wybieramy latarkę ręczną. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli Twoja tania latarka z marketu po raz kolejny odmówiła posłuszeństwa, czas postawić na profesjonalny model. Ale jak go wybrać? Wiedz, że nie ma latarki idealnej, którą wykorzystasz w każdej sytuacji. Mechanik samochodowy potrzebuje innego oświetlenia, niż myśliwy, ochroniarz czy nurek. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając latarkę ręczną.

 

zdjęcie: pickup/stock.adobe

 

Pomyśl, jakiej latarki potrzebujesz

Latarka ręczna to bardzo szeroka kategoria. Stanowi wyposażenie nie tylko służb ratowniczych i bezpieczeństwa – ratowników górskich, strażaków czy ochroniarzy – ale także turystów i zwykłych domowników. Przypomnij sobie, ile razy miałeś problem, gdy w mieszkaniu wysiadły korki. Wybierając latarkę ręczną, trzeba to wszystko wziąć pod uwagę. Inaczej skonstruowane będą profesjonalne modele wykorzystywane do akcji ratowniczych, a inaczej zwykłe latarki domowe.

Moc, zasilanie, czas pracy – najważniejsze parametry każdej latarki

Bez względu na to, czy poszukujesz modelu ręcznego, czy czołówki, latarki ręczne powinny posiadać zestaw parametrów, które decydują o ich funkcjonalności i żywotności.

Zacznijmy od mocy, która dla wielu jest najważniejszą cechą dobrej latarki. Wbrew obiegowej opinii wyrażana jest nie w watach, a w lumenach. Rozpiętość jest bardzo duża – kieszonkowe latarki (np. latarka do kluczy albo latarka brelokowa) mają moc od 50 do 100 lumenów, a profesjonalne latarki taktyczne – ponad 1000. Im więcej lumenów, tym mocniejsze światło. Na użytek domowy z pewnością wystarczy Ci latarka o mocy około 100 lumenów. Jeśli szukasz modelu, który ma oświetlić górskie szlaki podczas trekkingu, moc ta musi wzrosnąć do kilkuset lumenów. Zdarza się, że klienci narzekają na zbyt mocne światło latarki, dlatego dobrze jest wybrać urządzenia wyposażone w możliwość regulacji mocy – radzi ekspert elatarka.pl.

Równie istotnym parametrem, o którym niestety wielu zapomina, jest rodzaj zasilania latarki. Do wyboru masz właściwie dwie opcje: zasilanie bateriami lub akumulatorem. Latarka na baterie może wydawać się wygodniejsza, ze względu na możliwość szybkiego naładowania. Wystarczy kilka zapasowych baterii w plecaku. Jednak latarka akumulatorowa zazwyczaj zapewnia większą moc świecenia. Poza tym eliminuje konieczność dokupowania zestawu baterii lub ich ładowania. Optymalne są urządzenia z wyjmowanym akumulatorem. Wybierając się w podróż, zabierz ze sobą naładowany akumulator zapasowy, który będziesz mógł wymienić.

Jest też trzecia opcja, czyli latarka z ręcznym napędem, najczęściej nakręcana na korbkę. Nie potrzebujesz wówczas baterii ani ładowarki, aczkolwiek czas pracy jest krótki, a moc słaba.

Rodzaj zasilania ściśle wiąże się z czasem pracy latarki. Warto kupić urządzenie, które wskazuje poziom wyładowania akumulatora lub wyczerpania baterii. Na czas działania latarki wpływa także jej moc. Jeśli używasz jej pełnego zakresu cały czas, energia będzie wyczerpywać się znacznie szybciej.

W zależności od terenu eksploatacji latarki, powinieneś zastanowić się nad tym, jakiego stopnia oświetlenia potrzebujesz. Reguluje to wiązka światła, która może padać punktowo lub w sposób rozproszony. Punktowe oświetlenie przyda się, jeśli potrzebujesz dojrzeć coś znajdującego się kilkaset metrów przed Tobą. Natomiast światło rozproszone będzie ci potrzebne, jeśli podróżujesz po ciemku szlakiem lub nieoświetloną drogą - zwraca uwagę ekspert elatarka.pl.

Latarki szperacze – urządzenie dla leśników i myśliwych

Latarki szperacze to duże urządzenia, które emitują szeroką wiązkę silnego światła. Z tego powodu są idealnym urządzeniem do oświetlania ciemnych przestrzeni, np. piwnic albo lasów. Dodatkową zaletą szperaczy jest ich stabilność. Dzięki dużym rozmiarom możesz postawić je na ziemi, podwyższeniu, a nawet podwiesić.

Latarka szperacz znajdują zastosowanie u leśników lub myśliwych, ale także na biwaku albo campingu. Posiada parametry, które dedykują ją w szczególności do pracy w plenerze.

Latarka ręczna może być duża i kieszonkowa, świecić punktowo lub w sposób rozproszony, mocno lub słabo, być zasilania akumulatorem lub baterią. Wybór konkretnego urządzenia zależy tylko i wyłącznie od Twoich potrzeb, dlatego dobrze zastanów się, zanim wydasz pieniądze.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar