2018-10-01

Włosy

Jak dbać o włosy w okresie jesienno-zimowym?

Piękne i zadbane włosy są wizytówką każdej kobiety. Lśniące wzbudzają zachwyt, obok matowych i pozbawionych blasku każdy przechodzi obojętnie. Panie wiedzą, że piękne włosy rzadko są darem natury - żeby móc się takimi poszczycić, należy o nie regularnie dbać. Szczególnie jest to ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy są one narażone na niszczenie z każdej strony. Zatem jak dbać o włosy w tym czasie? Przyjrzyjmy się najbardziej sprawdzonym metodom.


Dlaczego należy dbać o włosy szczególnie zimą?

Niższe temperatury niekorzystnie wpływają na włosy. Stają się wtedy przesuszone, a to prowadzi do większej łamliwości i wypadania. Noszenie czapki też nie ma na nie pozytywnego wpływu. Włosy wtedy się elektryzują i wyglądają niezbyt estetycznie. Co więcej, dłuższy kontakt z ciepłym i najczęściej syntetycznym materiałem czapki powoduje, że na skórze głowy tworzą się bakterie, co powoduje nadmierne przetłuszczanie, a nawet łupież. Z drugiej strony duże różnice temperatur oraz nadmiernie ogrzane pomieszczenia również nie wpływają pozytywnie na kondycję Twoich włosów.

Każda kobieta wie, że sekretem urody jest odpowiednia dieta. W okresie jesienno-zimowym spożywamy znacznie mniej witamin, co jest widoczne w kondycji naszych włosów. Sprzyja to ich matowieniu oraz ogólnemu osłabieniu cebulek włosowych. Jak zatem je pielęgnować w tym trudnym dla nich okresie?

Sposoby na zadbane włosy zimą

Przede wszystkim należy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Przydatne będą szampony zawierające ketokonazol, który zwalcza drożdżaki wywołujące łupież i nadmierne przetłuszczanie się włosów. Należy również stosować nawilżające odżywki oraz minimum raz w tygodniu serum regenerujące i specjalne maski, które pomogą w zapobieganiu nadmiernemu przesuszaniu się włosów. Warto również regularnie obserwować, co się dzieje ze skórą głowy i stosować środki, które rozwiązują konkretny problem.

Istotne jest również odpowiednie mycie włosów. Należy najpierw używać cieplejszego strumienia wody, a potem chłodniejszego. Ważne, by suszyć włosy naturalnie. W tym celu najlepiej owinąć je w ręcznik i poczekać, aż woda całkowicie się wchłonie. Czesanie mokrych włosów może uszkodzić ich powierzchnię, co spowoduje ich matowość. Jeżeli musimy użyć suszarki, to najlepiej unikać gorącego powietrza. Dobrze jest również zrezygnować w tym czasie z intensywnych stylizacji takich jak trwała ondulacja. Powinno się również unikać stosowania nadmiernej ilości środków do stylizacji włosów, takich jak lakiery, ponieważ powodują one nadmierne niszczenie i wysuszenie.

Warto również stosować suplementy diety, które uzupełnią niedobory witamin i minerałów. Szczególnie należy zadbać o przyjmowanie odpowiednich ilości witamin z grupy A, B i E oraz cynku. Warto także zaopatrzyć się w tabletki ze skrzypu polnego, który dobrze wpływa na wygląd włosów.

Kondycję skóry głowy można także poprawić naturalnymi sposobami. Pomocne mogą okazać się olejki, które przywrócą prawidłowe funkcjonowanie i zwalczą bakterie, na które włosy są narażone szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Warto zwrócić uwagę na olejek herbaciany, lawendowy, rycynowy czy lniany. Od czasu do czasu można również przepłukać włosy wodą z sokiem z cytryny.

Jak zapobiegać elektryzowaniu się włosów?


Zimą szczególnie włosy są narażone na elektryzowanie się, co nie wygląda zbyt estetycznie. W wyniku kontaktu z syntetycznymi włóknami czapki wytwarzają się ujemne ładunki elektryczne, które powodują stroszenie się włosów. Im bardziej zniszczone, tym bardziej się stroszą. Dlatego należy dbać o ich odpowiednie nawilżenie. Dobrym sposobem jest także stosowanie preparatów zapobiegających elektryzowaniu się. Można też po zdjęciu czapki delikatnie zwilżyć włosy wodą, by poprawić ich wygląd.

Dbanie o włosy w okresie jesienno-zimowym jest szczególnie ważne, gdyż w tym okresie są one narażone na przesuszanie i wypadanie. Warto jednak poświęcić temu nieco czasu i uwagi, by potem cieszyć się pięknymi i lśniącymi włosami. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w zestaw profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy, kuponów rabatowych. Dzięki nim kupisz interesujące Cię kosmetyki w znacznie niższych cenach.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar