Diky
''Królowa'' to pełna napięcia opowieść o walce dwóch światów - powściągliwości i tradycji ze spontanicznością i otwartością, która tak bardzo charakteryzowała księżne Dianę. Ironiczne i pełne humoru spojrzenie Frearsa sprawia, że postać monarchini - dotychczas ikony sztywności i nadęcia - nabiera cech ludzkich a my, nieoczekiwanie, nie tylko zaczynamy ją rozumieć, ale wręcz lubić i podziwiać.

W końcu sierpnia 1997 roku ubóstwiana przez naród księżna Diana ginie w wypadku samochodowym. Królowa Elżbieta (Mirren), której stosunki z byłą już synową były co najwyżej poprawne, nie widzi powodu, aby wygłaszać z tego powodu oficjalnego oświadczenie, i zamiast tego zaszywa się ze swoim mężem księciem Filipem (Cromwell) w królewskiej posiadłości w Szkocji. Naród jest oburzony jej postępowaniem, prasa ostro krytykuje, a niedawno zaprzysiężony premier Blair (Sheen) - znacznie bardziej pragmatyczny i wyczulony na nastroje ulicy - usiłuje nakłonić do zmiany kursu...

""Królowa" jest inteligentnym, robiącym wrażenie niemal dokumentalnie prawdziwego, pełnym bystrych obserwacji i subtelnego humoru filmem opowiadającym o tym, co działo się za drzwiami królewskich i rządowych pokoi podczas kryzysu wywołanego śmiercią niezwykle popularnej, ale nielubianej przez dwór księżnej. Powściągliwa reakcja tytułowej monarchini nie wynikała zresztą z jakichś osobistych antypatii, ale z wierności uświęconym tradycją obyczajom - Diana nie należała już do rodziny królewskiej, więc specjalne honory jej nie przysługiwały. Ale Elżbieta nie zauważyła - przynajmniej nie od razu - że w Anglii zaszła kulturowa zmiana: ona nosiła koronę, ale tak naprawdę rządziła Diana...


Byłam małym dzieckiem kiedy mój już nieżyjący na tą chwilę wujek przywiózł mi z Anglii kilka książek o Dianie. O ceremonii ślubnej, o tym w czym i jak ubrana była Diana, cała ceremonia ślubu itd...jako małą dziewczynkę strasznie mnie to zauroczyło, bajka młodej kobiety. Jej życie jednak nie było bajką...ale mimo to zyskała miano Królowej Ludzkich Serc.

Polecam ten film, warto zobaczyć takie dzieło ze świetną obsadą aktorską.

Lady Diana Frances Spencer, Diana, księżna Walii (1 lipca 1961 w Park House w Sandrigham - 31 sierpnia 1997 w Paryżu), pierwsza żona Karola, księcia Walii i matka jego dwóch synów, najmłodsza córka Edwarda Spencera, 8. hrabiego Spencer i Frances Burke-Roche, córki 4. barona Fermoy.

Na zdjęciu: Księżna Walii Diana i John Travolta

Tekst: Ewa Kuzera

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar