2018-02-20

Oczy

Jak wzmocnić i pielęgnować rzęsy?

Na górnej powiece znajduje się od 120 do nawet 250 rzęs, a na dolnej od 50 do 150. Wypadanie około 2-3 rzęs w ciągu dnia jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Gdy jednak zaczynamy gubić ich więcej, powinno zapalić się nam w głowie pomarańczowe światło ostrzegawcze. Jak zapobiec ich wypadaniu? Jak wybrać najlepsze serum regenerujące? Podpowiadamy, co robić, by cieszyć się mocnymi i zdrowymi rzęsami w rozmiarze XXL.

 

 

 

Dlaczego warto znać cykl wzrostu rzęs?

Choć długie i mocno podkręcone potrafią przyciągać spojrzenia, warto pamiętać, że rzęsy pełnią przede wszystkim funkcję ochronną: zabezpieczają oko przed pyłkami, kurzem i zanieczyszczeniami. Cykl wzrostu włosów na powiece trwa od 2 do 4 miesięcy. Można podzielić go na trzy fazy: anagenu, katagenu i telogenu. W trakcie pierwszej z nich włos rośnie aż do momentu przebicia przez warstwę rogową naskórka. W drugiej fazie cebulki obumierają, ale włos jeszcze nie wypada. W trzeciej miejsce starego włosa zajmuje nowy. Znajomość cyklu wzrostu rzęs jest bardzo ważna m.in. podczas przedłużania rzęs. Zabieg powinno się wykonywać, gdy włos znajduje się w fazie katagenu i przygotowuje się do wypadnięcia.

Gdy Twoje rzęsy potrzebują pomocy…

Nadmierne wypadanie rzęs może świadczyć nie tylko o ich nieprawidłowej pielęgnacji, lecz także o poważnych problemach zdrowotnych. Gubienie rzęs jest efektem m.in. zaburzeń hormonalnych związanych z tarczycą, ubogiej diety, stanów zapalnych okolic oczu, chorób o podłożu autoimmunologicznym, chronicznego stresu, a także rezultatem przyjmowania niektórych leków. Jeśli zauważysz, że każdego dnia tracisz po kilka rzęs, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy, które mogą mieć groźne konsekwencje dla Twojego zdrowia.

Osłabieniu rzęs sprzyja także brak witamin, nieprawidłowy demakijaż, zbyt częste pocieranie oczu, stosowanie zalotki oraz nieprofesjonalnie wykonywane zabiegi przyklejania sztucznych rzęs. Jeśli zauważysz, że skóra wokół oczu jest zaczerwieniona, sprawdź, czy kosmetyki, których używasz, nie są przeterminowane i czy są odpowiednie dla Twojego rodzaju skóry.

Jak pielęgnować rzęsy, by stały się mocniejsze?

Jeśli chcesz, żeby Twoje rzęsy były dłuższe i mocniejsze, zwróć uwagę na sposób, w jaki wykonujesz demakijaż okolic oczu. Używaj kosmetyków, które łatwo usuną pozostałości po tuszu do rzęs bez konieczności mocnego pocierania. Nałóż na wacik płyn lub mleczko i przyłóż do zamkniętej powieki. Poczekaj, aż kosmetyk rozpuści makijaż, a następnie delikatnie go zetrzyj, starając się nie uszkodzić rzęs. Nigdy nie zostawiaj makijażu na noc!

Podstawowym elementem pielęgnacji rzęs jest stosowanie specjalistycznych, wieloskładnikowych odżywek. Aby serum do rzęs przyniosło pożądane efekty, powinno zawierać przede wszystkim biotynę, czyli witaminę H, która stymuluje wzrost włosków i bimatoprost, czyli składnik hamujący proces nadmiernego wypadania rzęs i pobudzający wzrost nowych. Regularne stosowanie odżywek dostarczy rzęsom odpowiednich składników, powodując ich regenerację i wzrost nowych włosków. Pamiętaj, że kuracja powinna trwać przynajmniej 3 tygodnie. Na szybkość wzrostu rzęs wpływa także genetyka. U osób, które mają odpowiednie predyspozycje genetyczne, rzęsy będą rosły szybciej.

O czym należy pamiętać, aby nie stracić efektów kuracji?

Aby zachować mocne i zdrowe rzęsy, trzeba pamiętać o zbilansowanej diecie bogatej w witaminy i minerały. W trakcie trwania kuracji warto odstawić ciężki makijaż i wodoodporny tusz do rzęs, który dużo trudniej się zmywa, pogarszając kondycję rzęs. Powinno się także zrezygnować z zabiegu przedłużania rzęs.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar