Diky

2007-02-04

ROZRYWKA

KOBIETY MAFII

Portretując środowiska przestępcze kino koncentruje się zazwyczaj na świecie mężczyzn, jednak kobiety również zawsze były obecne, bo kim jest wielki mafiozo bez swojej pięknej kobiety. A które panie ze światka przestępczego najlepiej pamiętamy? Które z nich stawały się często inspiracją?

Najsłynniejszą przestępczynią srebrnego ekranu jest bez wątpienia Bonnie Parker, która u boku Clyde’a Barrowa w latach Wielkiego Kryzysu mordowała oraz rabowała banki, sklepy i stacje benzynowe. Cała Ameryka z wypiekami na twarzy śledziła poczynania tej gangsterskiej pary. Bonnie i Clyde stali się bohaterami wielu filmów i piosenek, jednak jako pierwszy dzieje słynnej pary opiewał wiersz "The Story of Bonnie and Clyde" autorstwa samej Bonnie, która była absolwentką uniwersytetu i osobą niezwykle utalentowaną. Wszyscy znajomi tej pary podkreślali zgodnie, iż dla obojga była to miłość od pierwszego wejrzenia. To właśnie dzięki romantycznemu wymiarowi ich historii stała się ona tak popularna. Również tragiczny koniec przyczynił się do ich popularności: ścigana para została zastrzelona w obławie, która tropiła ich od wielu dni. Samochód w którym uciekali został ostrzelany z broni automatycznej, Clyde zginął od razu, zaś Bonnie wydała przed śmiercią przeciągły wrzask. Kochankowie chcieli być pochowani razem, jednak ich życzenie nie zostało spełnione. Na pogrzeb Bonnie przyszło ponad 20 tysięcy osób zaś na jej nagrobku widnieje fragment wiersza jej autorstwa. Bonnie i Clyde stali się pierwszymi osobowościami wśród przestępców, których opinia publiczna traktowała jak romantycznych bohaterów, nowoczesną wersję Robin Hooda, który zabierał bogatym i obdarowywał biednych. Sama Bonnie umiejętnie manipulowała mediami by podsycić zainteresowanie swoimi losami i wzbudzić sympatię odbiorców dla swych kryminalnych poczynań.

Wciąż niezapomniani...
Pierwszy film o najsłynniejszej kryminalnej parze Ameryki powstał już w 1937 roku, zaledwie trzy lata po ich śmierci. Dramat "Tylko raz żyjemy" (1937) wyreżyserował Fritz Lang, zaś role główne zagrali Henry Fonda i Sylvia Sidney. Ponad dwadzieścia lat później powstał film skoncentrowany wyłącznie na postaci Bonnie: "The Bonnie Parker Story" (1958), zaś najbardziej znana filmowa wersja dziejów słynnej pary weszła na ekrany w 1967 roku. W filmie Arthura Penna "Bonnie i Clyde" (1967) główne role zagrali Faye Dunaway i Warren Beaty. Obraz ten otrzymał aż dziesięć oscarowych nominacji, lecz tylko dwie z nich zostały potwierdzone złotymi statuetkami. Na tym jednak się nie skończyło. Pod koniec lat 60. studio Warner Bros. Wyprodukowało serial animowany "Bunny i Claude" ukazujący na wesoło przygody pary przestępców, zaś ich kolejna wersja telewizyjna – "Bonnie & Clyde: The True Story" została wyemitowana w 1992 roku. Dwa lata później na ekrany kin wszedł głośny film Olivera Stone’a "Urodzeni mordercy" (1994), luźno oparty na historii Bonnie i Clyde’a. Para bohaterów: Mickey (Woody Harrelson) i Mallory (Juliette Lewis) to kochankowie-zabójcy, którzy mordują bez określonego celu przemierzając Amerykę kabrioletem. Naznaczona wieloma śmiertelnymi ofiarami "podróż" przyciąga uwagę mediów, które kreują ich na sławy i wywołują wśród Amerykanów swoisty kult Mickey i Mallory. Film Stone’a wzbudził wiele kontrowersji, reżysera obwiniano o to, iż ukazując fascynację atrakcyjnymi zbrodniarzami zainspirował wielu młodych Amerykanów, którzy pod wpływem filmu popełnili przestępstwa.

Niezwykła siła kobiet...
Kobiety są istotnym elementem filmowych portretów świata zorganizowanej przestępczości. W najsłynniejszej trylogii gangsterskiej wszechczasów – "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppoli kobiety pozostawały w cieniu mężczyzn, zaś ich działania miały charakter bardziej melodramatyczny niż przestępczy. Jednak już w filmach Martina Scorsese o tematyce mafijnej kobiety odgrywają ważne role, stając się powodem kryminalnych działań bohaterów. I tak w "Chłopcach z ferajny" (1990) Karen (Lorraine Bracco) wpada w oko gangsterowi Henry’emu Hillowi (Ray Liotta), który ratuje ją przed gwałtem. Dziewczyna godzi się ukryć broń, którą Henry pobił napastnika, wkrótce też zostaje jego żoną, jednak nie jest szczęśliwa w małżeństwie. W "Kasynie"jedną z głównych postaci jest Ginger (Sharon Stone) – żona pracownika mafii Sama Rothsteina (Robert DeNiro). Samolubna i zepsuta kobieta zdradza Sama, porzuca go i planuje ucieczkę z córką i kochankiem, zaś po jej udaremnieniu planuje zlecić zabójstwo męża. Aby pozbyć się Sama, Ginger zaczyna romansować z jego wspólnikiem – Nickym, jednak kiedy ten nie chce go zabić, kobieta bierze sprawy w swoje ręce – okrada męża i wyjeżdża. Zostaje jednak złapana przez agentów federalnych i osadzona w więzieniu. Postać Ginger jest wzorowana na autentycznej osobie - Geraldine McGee Rosenthal, która w latach 60. prowadziła podejrzane interesy w Las Vegas zanim w 1969 roku nie wyszła za mąż za Franka Rosenthala – zatrudnionego przez mafię kierownika kasyn.

Świadek...
Przedstawicielek płci pięknej nie brakuje również w najnowszym polskim filmie sensacyjnym "Świadek koronny" ukazującym działanie tutejszych struktur mafijnych. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, a jednym z jego największych atutów są występujące w nim kobiety.To ich obecność ma decydujący wpływ na działania uwikłanych w kryminalne powiązania mężczyzn. Tytułowym świadkiem koronnym jest gangster Blacha (Robert Więckiewicz), który z miłości do żony (Małgorzata Foremniak) decyduje się zawrzeć układ z policją i wydać najpotężniejszych przywódców mafii. Blacha staje się najpilniej strzeżoną osobą w Polsce, jednak młody dziennikarz Marcin Kruk (Paweł Małaszyński) za wszelką cenę próbuje do niego dotrzeć, aby podczas wywiadu wyrównać osobiste porachunki z przeszłości. Powodem jego ryzykownych działań jest kobieta, i to przez nią Kruk traci zdrowy rozsądek i naraża swoje życie. Z wielkiego niebezpieczeństwa wyciąga go inna kobieta, której miłość ratuje go z niebezpiecznej opresji, w jakiej znalazł się podążając śladem dawnej ukochanej. Determinacja żony Blachy, żal porzuconej kochanki gangstera oraz uczucie zakochanej w Kruku Iwony odmienią przebieg gry o najwyższą stawkę, w której do tej pory wyłącznie mężczyźni rozdawali karty. Z obiektów do dekoracji, kobiety przemieniły się tutaj w aktywnie działające bohaterki, które gotowe są za wszelką cenę bronić własnych spraw.

Jak widać kobiety są silne nie tlyko w "normalnym" świecie i życiu, ale wykazują się też ogromną siłą i potęgą, gdy ich życie toczy się wśród przestępców. Są nie tylko piękne, ale również zdeterminowane w swoich działaniach i często bardziej okrutne niż mężczyźni, gdy mają wyznaczony cel. Płeć piękna zawsze inspirowała kino, bo jak mogłoby być inaczej?

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar