2018-01-22

Włosy

Stosowanie oleju kokosowego. Czy można nakładać go na włosy bez spłukiwania?

Ma piękny kokosowy zapach (jeśli jest nierafinowany), zawiera cenne witaminy i minerały, może być stosowany jako naturalna odżywka do włosów. Czy jest coś jeszcze, co trzeba wiedzieć na temat oleju kokosowego, zanim zdecydujemy się go użyć?

 

 

Cenne właściwości olejku z kokosa sprawiają, że naprawdę rewelacyjnie działa na włosy. Co znajdziemy w naturalnym olejku kokosowym wytłaczanym na zimno, czyli metodą, która nie pozbawia oleju składników odżywczych?

Zimnotłoczony olej kokosowy zawiera:

1. Kwasy tłuszczowe: laurynowy, palmitynowy, kaprylowy, oleinowy, linolenowy.
2. Witaminy: B2, B6, E, C, B9 (kwas foliowy).
3. Minerały: potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk

Czy warto stosować go na włosy?

Bez dwóch zdań tak, ponieważ to jedna z lepszych naturalnych odżywek do włosów. Regularnie stosowany zapewnia pasmom odpowiedni poziom nawilżenia, dzięki otuleniu każdego z nich lipidową osłonką zapobiegającą odparowywaniu wody. To najważniejsza właściwość oleju kokosowego, ale nie jedyna. Olejek kokosowy działa kompleksowo: ochrania przed słońcem, odżywia, dodaje blasku, łagodzi podrażnienia, uelastycznia i zmiękcza pasma. W dłuższej perspektywie może wzmacniać cebulki i zapobiegać wypadaniu włosów.

Czy olej kokosowy można stosować bez spłukiwania?

Skoro olejek z kokosa to naturalna odżywka do włosów, powinien być stosowany tak jak ona. Tu pojawia się dylemat, ponieważ odżywki stosowane są dwojako. Albo się je spłukuje, albo nie. Trzeba wiedzieć, że olej kokosowy bez spłukiwania może obciążać cienkie i delikatne włosy, ze względu na swoją kremową konsystencję. Po nałożeniu na włosy i odczekaniu umownego kwadransa należy zmyć olejek łagodnym szamponem.

To nie oznacza, że olej kokosowy bez spłukiwania nie może być zastosowany. Może, ale tylko, jeśli użyjemy go jako dodatku np. do ulubionej lekkiej odżywki. Także w połączeniu z innymi olejkami (jojoba, makadamia, słonecznikowym, arganowym) lub po delikatnym podgrzaniu (olej kokosowy ma wówczas płynną postać) ten składnik wchłania się zdecydowanie lepiej i nie oblepia włosów. Grunt to dopasowanie metody olejowania do typu swoich włosów.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar