2017-11-17

Włosy

Jak olej kokosowy wpływa na skórę i włosy?

Czy warto stosować olej kokosowy? Jak najbardziej, o ile ma się sprawdzić w przypadku włosów. Olej kokosowy jest bardzo pomocny w ich rekonstrukcji białkowej, włosy dzięki niemu wzmacniają się. Ponadto, skóra głowy nie jest już tak bardzo narażona na nawroty łupieżu i staje się znacznie lepiej odżywiona. Poza wszystkim trzeba stwierdzić, że olej kokosowy jest kosmetykiem całkowicie naturalnym, a mimo to bardzo wydajnym. Jego aplikowanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem czy dyskomfortem.

 

 

Jak olej kokosowy wpływa na skórę i włosy

Ajurweda, czyli tradycyjna medycyna indyjska z rodowodem starożytnym, wyraża jasny pogląd na temat kosmetyków - jeśli można je spożywać, to równie świetnie sprawdzą się w zastosowaniu zewnętrznym. Olej kokosowy spełnia ten warunek z nawiązką. Stosowanie oleju kokosowego jako szamponu/odżywki ma nawet specjalną nazwę - mówimy wtedy o olejowaniu włosów. To jeden ze sposobów na przywrócenie włosom ich naturalnego blasku i stanu zdrowotnego całkowicie naturalną drogą.

Olej kokosowy do włosów wchłaniany jest przez cebulki włosowe, w wyniku czego stają się one należycie odżywione koniecznymi składnikami mineralnymi, w co wlicza się nie tylko potas, ale też cynk czy też magnez. Łuska włosa pod wpływem tego kosmetyku zamyka się, a to sprawia, że włos zyskuje na miękkości i blasku. Mało tego, rozdwojone końcówki to problem, który odchodzi wtedy w zapomnienie.

Poza tymi wszystkimi funkcjami - odżywieniem skóry głowy, a także stymulacją cebulki włosa do naturalnych procesów regeneracji - mamy do czynienia także ze skutecznym leczeniem (a nie tylko zapobieganiem) w kwestii łupieżu.

Jak wygląda zastosowanie oleju kokosowego?

Olej kokosowy cechuje się prostotą "obsługi", a także wspomnianą już wydajnością. Aby przystąpić do olejowania włosów, kilka łyżeczek tego kosmetyku całkowicie wystarczy (od 3 do ok. 5, co uzależnione jest od długości włosów). Zanim olej kokosowy naniesiemy, warto uprzednio włosy zwilżyć. Następnie, można zacząć wcieranie oleju, masując przy tym opuszkami palców skórę głowy. Kolejny krok to owinięcie głowy ręcznikiem - tylko po to, by nie pobrudzić pościeli, ponieważ zabieg ten najlepiej jest wykonać przed spaniem. Olej, który  spoczywa na włosach przez całą noc, nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie - by zyskać pełen efekt wizualno-odżywczy, pozostawienie go na włosach jest wskazane.

Gdy wstaniemy, wszystko, co powinniśmy zrobić, to umycie włosów tradycyjnym szamponem ze sklepu. Można mówić tutaj o swoistej kuracji, którą najlepiej jest powtarzać cyklicznie, np. co trzy dni. Oprócz jej aspektu prozdrowotnego, mamy do czynienia również z niesamowitą dawką relaksu oraz odprężenia. Masaż skóry głowy jest natomiast zalecany z tego powodu, że w ten sposób wzmaga się jej ukrwienie, co prowadzi do lepszej wchłanialności składników odżywczych zawartych w oleju kokosowym.

Olej kokosowy jako odżywka

Olej kokosowy jest bardziej uniwersalny - stosowanie go w roli odżywki (każdorazowo przed myciem włosów) to równie doskonały pomysł. Wtedy wystarczy jedna bądź dwie łyżeczki tego naturalnego specyfiku, które wetrzemy w delikatnie nawilżone włosy. Olej kokosowy ma to do siebie, że nie zostawia warstwy tłuszczu; dlatego też stosowanie go w nagłych okolicznościach jest możliwe i nie sprawia problemów.

Jeśli zauważamy, że niektóre z włosów są mocno przesuszone albo dostrzegamy rozdwojone końcówki, namoczmy palce wodą, nabierzmy nimi odrobinę oleju i wmasujmy w tak źle wyróżniające się kosmyki.

Garść zaleceń

Jeśli decydujemy się na zakup oleju kokosowego, warto rozejrzeć się za olejem nierafinowanym; taki jest właśnie najlepszy. Nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów z takim zakupem - każdy sklep oferujący naturalne kosmetyki powinien mieć go na swoim "wyposażeniu".

Gdy nieznacznie podgrzejemy olej kokosowy, jego konsystencja zmieni się w kierunku płynnej, a w takiej postaci zastosowanie jest jeszcze prostsze.

Reasumując i odpowiadając na pytanie z początku felietonu - olej kokosowy stosować warto, ponieważ ma pozytywny wpływ zarówno na urodę, jak i zdrowie. Okazuje się, że to, co stosowane jest w kulinariach, równie świetnie może sprawdzić się również jako kosmetyk. Nie tylko do włosów! Olej kokosowy możemy też stosować jako krem na skórę twarzy; skóra wtedy wygładza się i poprawia się jej nawilżenie.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar