2017-11-13

Buty

Najlepsze buty na jesień dla twojego dziecka - czym się kierować podczas zakupów?

Zakupy obuwnicze dla naszych pociech są jednym z trudniejszych wyzwań, z jakim należy się zmierzyć w okresie jesiennym. Wybór odpowiedniego buta nie jest łatwy, warto więc zapoznać się z  kilkoma zasadami dotyczącymi ich zakupu.

 

 

Jesień i nadchodząca zima kategorycznie  pozbawiają nas złudzeń dotyczących ciepłych temperatur i słońca grzejącego twarze. Wraz z nadejściem zimnych i deszczowych dni musimy odłożyć na kolejne upalne lato bieganie boso po zroszonej porannej trawie czy długie zabawy z dzieckiem w parku. Okres jesieni i zimy należy przywitać w odpowiednio dopasowanych butach. Zwłaszcza jest to ważne w przypadku butów dziecięcych, które przede wszystkim powinny być wygodne, odpowiednio wyprofilowane i dopasowane do dziecka, ich wygląd jest kwestią drugorzędna ( choć oczywiście jedno nie wyklucza drugiego).  Decyzje dotyczące zakupu butów dla dziecka nie powinny być podejmowane pochopnie, lecz przemyślane i poprzedzone właściwą wiedzą. Źle dobrane obuwie może stać się swoistym narzędziem tortur – wiedzieć to powinny mamy, które zapewne nie raz popsuły sobie humor niewygodnymi wyjściowymi szpilkami.  

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze butów jesiennych dla dziecka?

Każde obuwie dziecięce powinno być lekkie i elastyczne. Podeszwa powinna w 1/3 swojej długości być „plastyczna”, miękka i wyginać się w każdą stronę, dopiero w okolicy śródstopia potrzebna jest stabilizacja stopy.

Buty dziecięce powinny być wykonane z oddychającego materiału, absolutnie nie sprawdzą się wszelkie materiały imitujące skórę czy zamsz, które zazwyczaj nie są przewiewne, a stopy dziecka są w nich narażone jedynie na pot i uczucie dyskomfortu. Najlepiej sprawdzą się buty z naturalnej skóry lub materiałów technologicznych, zawierających specjalne membrany, które odprowadza na zewnątrz pot, jednocześnie nie pozwolą na przenikanie wilgoci do środka buta.  

Istnieje przekonanie wśród wielu osób, że buty ortopedyczne są jak najbardziej pożądane, posiadają wyprofilowane wkładki i z pewnością takie buty wpłyną na korzyść naszego dziecka. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie – specjalistyczne buty ortopedyczne z takimi wkładkami powinny być zakupione na polecenie lekarza! Źle dopasowane lub niepotrzebnie zastosowane buty ortopedyczne wpłyną na późniejszą postawę i chód dziecka.

Stopa małego dziecka rośnie w bardzo szybkim tempie, okazuje się, że rozmiar butów zmienia się co kilka miesięcy – w takim wypadku nie ma sensu kupować butów „na zapas”, o rozmiar czy dwa większe – but powinien być dopasowany- ani nie za duży, ani nie za mały. Najlepiej sprawdzą się te sznurowane, które można indywidualnie dopasować do stopy.

Zdrowie naszych pociech leży w naszych rękach! A ściślej – w ich butach!

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar