2017-05-29

Oczy

Pracujesz przy komputerze? Sprawdź, jakie okulary powinnaś nosić!

Kilka godzin dziennie spędzanych przed komputerem to niestety codzienność dla wielu z nas. Okulary do komputera znacznie zwiększają komfort pracy i chronią oczy przez różnymi uciążliwymi dolegliwościami. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wiadomości na temat tego, czym się kierować przy wyborze okularów do pracy przy komputerze.

Szczególnie duże ryzyko pogorszenia ostrości widzenia pojawia się około 40 roku życia. Jest to związane z naturalnym osłabieniem możliwości akomodacji soczewki. Widzenie z bliska staje się problemem. W takich sytuacjach warto sięgnąć po okulary do komputera – zwykłe okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe mogą bowiem nie sprostać zadaniu.

Czy warto kupić okulary do komputera?

„80% osób spędzających więcej niż 3 godziny dziennie przed komputerem uskarża się na bóle głowy, suche i zaczerwienione oczy. Inne nieprzyjemne objawy towarzyszące długiej pracy przy komputerze to: wrażliwość na światło, zmęczenie wzroku, zaburzenia ostrości i widzenia barw, przymglone widzenie, a także tzw. suche oko. Warto pamiętać też, że oczy „trzymają” całe ciało. Wpatrywanie się w ekran komputera i wytężanie wzroku może więc powodować również bóle karku i pleców” – wyjaśnia specjalista ze sklepu internetowego z okularami 1242. Z tego powodu o okularach do komputera powinny pomyśleć także osoby niemające wady wzroku. Zerówki do pracy przy komputerze z odpowiednio dobranymi filtrami zmniejszą dolegliwości związane z wielogodzinną pracą przy komputerze.

Jakie wybrać okulary do komputera?

 

Biorąc pod uwagę zmiany natężenia światła najlepiej wybierać soczewki z powłoką antyrefleksyjną. Ekran monitora jest gładki i płaski, więc typowe są tu uciążliwe odblaski świetlne. Godne polecenia są też soczewki wykonane z tworzyw sztucznych, bo charakteryzują się lekką wagą. W ten sposób można zapewnić sobie maksymalny komfort noszenia i precyzję widzenia. Dodatkowo warto wybrać również powłokę antyelektrostatyczną, tak by szkła nie elektryzowały się i nie przyciągały kurzu. Tak przygotowane soczewki chronią również przed promieniowaniem elektromagnetycznym, które skupia soczewka, jeśli mamy do dyspozycji tradycyjny monitor CRT.

Podobnymi zasadami dobrze też kierować się przy wyborze opraw. Masywne, cięższe oprawki są odporne i wytrzymałe, łatwiej je też szybko założyć i zdjąć jedną ręką, ale okulary bezramkowe czy półramkowe do pracy przy komputerze będą na pewno wygodniejsze – dodaje nasz rozmówca. Po prostu niemal ich nie czuć, co dla osób nienoszących okularów na co dzień ma duże znaczenie. Okulary antyrefleksyjne do komputera powinny też być dobrze osadzone, nie zsuwać się i nie cisnąć, bo inaczej praca w nich będzie bardzo uciążliwa.

Okulary z filtrem do komputera można z powodzeniem wykorzystać również przy innych czynnościach wymagających dobrego widzenia z bliska, takich jak robótki ręczne, gotowanie, majsterkowanie. Nie poleca się ich jednak do jazdy samochodem, ze względu na brak ostrego widzenia z oddali.

Okulary do komputera czy soczewki kontaktowe?

Praca przy komputerze nie wyklucza noszenia soczewek kontaktowych, jednak w takim przypadku niezbędne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Oko osoby pracującej przy komputerze bardziej się wysusza. W biurach powietrze jest często klimatyzowane i ma mniejszą wilgotność. Podczas pracy przy komputerze rzadziej też mrugamy. Te wszystkie czynniki sprawiają, że oczy bardzo się wysuszają. Z problemem suchego oka zmagają się szczególnie osoby noszące soczewki kontaktowe. Niezbędne jest więc regularne używanie kropli do oczu. Warto też nosić soczewki i okulary na zmianę. Jeśli na przykład w biurze nosiliśmy soczewki, to po powrocie do domu zmieńmy je na okulary.

Właściwa higiena oczu i ich ochrona m.in. poprzez noszenie okularów do komputera to niezbędne działania, by cieszyć się dobrym wzrokiem. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, więc każdy, kto pracuje przy komputerze, powinien także rozważyć zakup odpowiednich okularów.

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar