Strona
Kruk/

2017-02-15

DZIECIAK

Zdrowy start – jak zapewnić zdrowie noworodkowi

Zaraz po narodzinach małe dzieci są niezwykle wrażliwe. Ich rozwijające się organizmy nie posiadają jeszcze wszystkich niezbędnych systemów ochronnych, które mogłyby zapobiegać różnego rodzaju dolegliwościom, dlatego rodzice muszą zachować szczególną ostrożność w pierwszych miesiącach opieki nad noworodkiem, by zapewnić mu zdrowie, bezpieczeństwo i niczym nie zaburzony rozwój.

 

Jak dbać o dziecko w pierwszych miesiącach życia?
 
Szykując się na nadejście dziecka, należy przygotować wiele rzeczy. Trzeba zrobić odpowiednie zakupy oraz zaczerpnąć wiedzy niezbędnej do prawidłowej opieki nad dzieckiem. Okres ciąży jest dla rodziców czasem, kiedy mogą dobrze przygotować się na nadejście dziecka, należy jednak pamiętać, by nie ograniczać się jedynie do zakupów, ale położyć spory nacisk na zdobywanie wiedzy.
 
Przed udaniem się do szpitala niezbędne jest skompletowanie odpowiednich akcesoriów. Wyprawka do szpitala powinna zawierać najpotrzebniejsze akcesoria dla mamy, taty oraz ich maleństwa. W niezbędniku powinny się znaleźć ubranka, pieluszki, akcesoria kosmetyczne a także mleko początkowe w przypadku matek, które wiedzą, że nie będą karmiły piersią. Niezwykle ważne jest, by wszystkie przedmioty stworzone zostały z myślą o dzieciach – tego typu akcesoria są z reguły hipoalergiczne i zapewniają bezpieczeństwo skóry dziecka oraz zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia uczuleń.
 
Po narodzinach maluszka należy pamiętać, by zapewniać mu odpowiednią temperaturę. Nie do końca rozwinięta skóra, uboga w warstwę lipidową, nie jest w stanie zapewnić maluchom wystarczająco dużo ciepła. Nie potrafi ich również ochronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego też dbałość o odpowiednie ubranie ma ogromne znaczenie. Nie należy również zapominać o odpowiednich kremach z filtrem, które pomocą zachować gładką i nawilżoną skórę maleństwa.
 
By dziecko rozwijało się zdrowo, należy również zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Odpowiedni dobór pokarmu na kluczowe znaczenie dla rozwoju małego dziecka, dlatego powinno się przyłożyć do tego wyboru niezwykle dużo uwagi.
 
Ekspert Hulahop.PL radzi, by przed zdecydowaniem jakie mleko początkowe dla dziecka wybrać, skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeczytać skład oraz przeznaczenie mieszanek mleka modyfikowanego. W zależności od problemów trawiennych dziecka można wybrać odpowiedni pokarm, który zapewni wszystkie niezbędne składniki oraz pomoże w rozwiązaniu żołądkowych problemów dziecka.
 
Pomoc w dbaniu o noworodka
 
Oprócz odpowiedniej diety i zapewnienia maluchowi ciepła oraz hipoalergicznych materiałów, należy również zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które pomogą szybko wykryć ewentualne problemy zdrowotne. Warto zaopatrzyć się w specjalną wagę bądź termometr dla dziecka – który w szybki i prosty sposób pozwoli sprawdzić, czy dziecko nie ma podwyższonej temperatury. Termometry dzielą się na dwa rodzaje, alkoholowe oraz elektroniczne, i w zależności od modelu posiadają wiele różnych opcji, dlatego przed zdecydowaniem, jaki termometr dla dzieci wybrać, warto zaczerpnąć wiedzy na temat urządzeń, by wybrać produkt, który najlepiej sprosta oczekiwaniom.
 
Zakup odpowiedniej wagi dla dziecka to również doskonała inwestycja, szczególnie w przypadku maluchów z problemami trawiennymi, które muszą być karmione mlekiem modyfikowanym. Wagi pozwalają stale kontrolować masę ciała dziecka, dzięki czemu w porę można wyłapać wszelkie nieprawidłowości. Nowoczesne wagi wyposażone są również w wiele dodatkowych opcji, takich jak: mierzenie długości ciała, obliczanie BMI, wbudowana pamięć zapamiętująca poprzednie pomiary wraz z datami, dzięki którym kontrolowanie rozwoju malucha zdaje się znacznie łatwiejsze i można w prosty sposób upewnić się, że dziecko rozwija się zdrowo.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar