Strona

2017-01-26

Czy wiesz, że...

Bóle brzucha – co warto wiedzieć?

Ból jest z biologicznego punktu widzenia pożądanym objawem, gdyż zmusza do poszukiwania i wyeliminowania jego przyczyny. Bóle w obrębie jamy brzusznej mogą być spowodowane dysfunkcjami i chorobami układu pokarmowego, jak również mogą pochodzić od narządów innych układów (moczowego, rodnego, krwionośnego, endokrynnego). Charakter bólu może przybierać postać ostrą lub przewlekłą. Niekiedy wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

 

Podstawowe rodzaje bólu brzucha
  • Ból stały (ciągły) - określany jako ucisk, kłucie, pieczenie, o jednakowym nasileniu. Taki rodzaj bólu towarzyszy toczącym się w jamie brzusznym stanom zapalnym: ropniom, zapaleniu trzustki, owrzodzeniom.
  • Ból kolkowy (spastyczny) – charakteryzuje się okresowymi napadami dolegliwości bólowych. Kolka brzuszna spowodowana jest rozciąganiem i skurczami mięśni narządów wewnętrznych (np. ścian jelit, pęcherzyka żółciowego, macicy).

Warto poznać rodzaje bólu brzucha http://www.nabolbrzucha.pl/rodzaje-bolu/kolka-watrobowa.html, ich umiejscowienie i towarzyszące inne objawy, by umieć odróżnić błahą dolegliwość od poważnych chorób oraz we właściwy sposób leczyć.

Rozpoznanie przyczyny bólu po jego umiejscowieniu i innych objawach

  • Napadowy ból zlokalizowany w prawym podżebrzu, może świadczyć o chorobach przewodów żółciowych (np. kamicy żółciowej). Kolka brzucha pojawia się w wyniku skurczów mięśni pęcherzyka żółciowego, próbującego wypchnąć żółć, pomagającą w trawieniu tłuszczów. Ból staje się silniejszy, jeśli w jej wydostaniu przeszkadza kamień. Przy łagodnych objawach ze strony pęcherzyka żółciowego pomogą leki rozkurczowe i zmodyfikowanie diety. Jednak, nawet przy mało nasilonych objawach ze strony pęcherzyka żółciowego, warto skorzystać z pomocy lekarza. Czasem niezbędne może się okazać usunięcie pęcherzyka.
  • Ból w prawej ćwiartce brzucha, nasilający się, trwający kilka dni, wraz z dodatkowymi objawami: gorączką, nudnościami, wymiotami, zmęczeniem - mogą być symptomami zapalenia trzustki lub wątroby (bądź nowotworu tych narządów). Leczenie tradycyjnymi lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi, na dłuższą metę, nie przynosi rezultatu. Konieczna jest szybka wizyta u lekarza.
  • Ból trudny do umiejscowienia, początkowo o charakterze kolkowym, zamieniający się z czasem w ból stały, obejmujący całą jamę brzuszną wraz z charakterystycznym napięciem mięśni (brzuch deskowy), może świadczyć o wystąpieniu niedrożności jelit. Często silnemu bólowi towarzyszą wymioty, wzdęcia. Niedrożność jelit (zamkniecie światła jelita) jest stanem zagrażającym życiu i wymaga pilnej interwencji lekarza.
  • Ból określany jako piekący, kłujący, kurczowy występujący w nadbrzuszu (centralnie nad pępkiem), to częste objawy choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Bóle poranne lub pojawiające się ok. 3 godzin po posiłku świadczą o wrzodach dwunastnicy. Dolegliwości zaczynające się w kilkanaście minut po posiłku są charakterystyczne dla wrzodów żołądka. Jedyne skuteczne leczenie opiera się na podaniu antybiotyków wraz z lekami zmniejszającymi wydzielanie kwasu solnego.
  • Ból zaczynający się w okolicy pępkowej, po kilku godzinach schodzący do prawego dołu biodrowego, jest charakterystyczny w klasycznym przebiegu zapalenia wyrostka robaczkowego. Konieczna jest bezzwłoczna wizyta na oddziale ratunkowym.
  • Ból dobrze znany kobietom, występujący w dole brzucha, najczęściej o charakterze skurczowym, czasem promieniujący aż do lędźwi, to typowy ból menstruacyjny. U niektórych kobiet ból pojawia się także podczas owulacji. Na kobiece dolegliwości z reguły pomagają leki rozkurczowe i przeciwbólowe.
  • Bóle skurczowe związane z motoryką jelit, zlokalizowane najczęściej w podbrzuszu, zaparcia lub biegunki, wzdęcia - to objawy zespołu jelita drażliwego (kolki jelitowej). Nasilenie bólu może być różne, od dyskomfortu czy pobolewania po ataki ostrej kolki brzusznej.
  • Nagłe, silne skurcze brzucha, w jego górnej części, wymioty, biegunka, wzdęcia, czasem gorączka – te objawy mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym (bakteryjnym lub wirusowym). W większości przypadków objawy mijają samoczynnie w ciągu kilku dni. W niektórych ciężkich zatruciach bakteryjnych (np. salmonellą), niezbędne może się okazać podanie antybiotyku.
Zawsze lepiej skonsultować z lekarzem
 
Bardzo ostre i silne bóle brzucha (np. przy zapaleniu wyrostka robaczkowego czy niedrożności jelit), zazwyczaj same zmuszają nas do skorzystania z pomocy lekarskiej. Przeważnie, w takich przypadkach, niezbędna jest szybka interwencja chirurgiczna. Bóle brzucha, zwłaszcza te nawracające, trwające dłuższy okres czasu, którym towarzyszą inne niepokojące objawy, jak biegunki, zaparcia, zmęczenie, utrata masy ciała - zawsze należy skonsultować z lekarzem. Mogą (ale nie muszą) być symptomami groźnych chorób (m.in. nowotworów). Pamiętajmy, że szybka diagnoza i wdrożenie leczenia nierzadko ratuje życie.
 
 

Komentarze (1)

roxana (2017-01-30 11:19:15)
ból
Najbardziej chyba odczułam ból brzucha przy zaparciach, może dlatego że towarzyszyło mu ogólnie złe samopoczucie i osłabienie. Po dicopegu 10g przeszło jak ręką odjął i zaczełam w końcu normalnie funkcjonować i jeść
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar