2016-11-05

Oczy

Ściąganie soczewki przy nadwrażliwych oczach

Zdejmowanie szkieł kontaktowych wymaga precyzji i zachowania nienagannej higieny, zwłaszcza w przypadku bardzo wrażliwych oczu. Soczewkę należy ściągnąć czystą i dokładnie wysuszoną dłonią, a po wyjęciu wypłukać szkła i umieścić je w specjalnym pojemniku z płynem.

 

Zdejmowanie soczewek kontaktowych krok po kroku
 
Przed przystąpieniem do zdejmowania soczewek umyj dłonie bezzapachowym, antybakteryjnym mydłem i dokładnie osusz je ręcznikiem. Znajdź dobrze oświetlone miejsce i ustaw tam lustro (w łazience nie zawsze jest wystarczająco jasno). Przygotuj pojemniczek na szkła kontaktowe, umyj go i napełnij świeżym płynem do soczewek. Teraz możesz już zastosować punkty, które pokażą ci jak ściągać soczewki w sposób bezpieczny dla wrażliwych oczu:
 
 • mrugnij okiem, dzięki czemu szkło kontaktowe lekko się zwilży,
 • spójrz w górę,
 • palcem wskazującym lewej ręki (lub prawej, jeśli jesteś leworęczny) unieś górną powiekę,
 • środkowym palcem tej samej ręki przytrzymaj dolną powiekę,
 • lekko naciśnij soczewkę opuszkiem palca wskazującego drugiej ręki,
 • przesuń soczewkę w dół i wyjmij ją z oka,
 • to samo powtórz z drugą soczewką.

 

Pielęgnacja szkieł kontaktowych: co z nimi zrobić po zdjęciu z oka
 
Jeśli nie używasz jednorazowych szkieł kontaktowych, tylko np. miesięcznych, powinieneś pamiętać o codziennej pielęgnacji soczewek. Po każdym ściągnięciu soczewki z oka, polej ją płynem do czyszczenia i pocieraj z każdej strony przez około pół minuty. Upewnij się, że na powierzchni szkła kontaktowego nie ma żadnych zabrudzeń, kurzu i resztek kosmetyków. Czystą soczewkę umieść w pojemniku napełnionym świeżym płynem, tak aby szkła były całkowicie pokryte cieczą. W ten sposób zawsze przechowuj soczewki w czasie, kiedy ich nie nosisz (także w nocy). Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko infekcji.
 
Jak usprawnić ściąganie soczewek: praktyczne porady
 
Zdejmowanie soczewek może początkowo sprawiać problemy. Nie przejmuj się tym, w przyszłości na pewno nabierzesz wprawy. Do tego czasu skorzystaj ze wskazówek, które ułatwią ściąganie szkieł kontaktowych nawet osobom bardzo początkującym:
 
 • użyj kropli nawilżających, które ułatwiają wyjęcie mocno przylegającej soczewki,
 • zawsze zdejmuj szkła kontaktowe na spokojnie, bez pośpiechu,
 • sklejone krawędzie soczewki rozklej za pomocą kropli płynu do czyszczenia szkieł kontaktowych,
 • możesz kupić specjalne przyssawki lub miękkie szczypce, które pomagają odkleić soczewkę od powierzchni oka.
 
O porady w kwestii zdejmowania soczewek warto także zapytać specjalistę. Przy pierwszej wizycie u okulisty lub optometrysty, który pomógł ci dobrać szkła kontaktowe, poproś, żeby pokazał ci również, jak je prawidłowo zakładać i zdejmować.
 
zobacz również: nie noś soczewek dłużej niż to zalecane.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar