Diky

2016-05-08

Moda Męska

Szycie na miarę - powrót do korzeni?

Kupowanie ubrań w sklepach wydaje nam się dziś całkiem oczywiste. W razie potrzeby lub ochoty po prostu idziemy do centrum handlowego lub odwiedzamy mniejsze sklepy, żeby spośród dostępnego, masowo szytego asortymentu wybrać coś dla siebie. Dostępne są szerokie rozmiarówki, wiele wariantów kolorystycznych czy ubrań utrzymanych w przeróżnych stylistykach.

Jednak nie zawsze tak zaopatrywano się w ubrania. Szycie na miarę, dziś kojarzone z usługą drogą i dość niszową, dawniej było jedynym sposobem uzupełniania garderoby. Czy jednak na pewno jest to opcja, którą warto wybrać tylko od wielkiego dzwonu, dysponując sporą ilością gotówki?
 
 
 
Niekoniecznie - szycie na miarę ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest oczywiście to, że ubranie uszyte według naszych wymiarów będzie pasowało idealnie. Sklepy posiadają asortyment wykonywany w wielkich ilościach, a typów sylwetki i proporcji jest niemal tyle, co ludzi. Sklepowe ubrania mogą pasować lepiej lub gorzej, jednak nigdy nie będą dopasowane idealnie do naszej figury. Uszyty przez dobrego krawca garnitur lub sukienka to nieporównywalna jakość i komfort dopasowania. Kolejną zaletę stanowi możliwość zamówienia dokładnie takiego ubrania, jakie nam się wymarzy. Trzeba tylko znaleźć odpowiedniego krawca, który będzie skłonny wysłuchać naszych sugestii i dokładnie umówić się na konkretny krój, ozdoby czy kolory. Ubrania uszyte na miarę poza oryginalnością i dopasowaniem mają także innego rodzaju przewagę nad sklepowymi. To jakość, której nie gwarantuje żadna hurtowa produkcja. Wykonawca buduje swoją markę przykładając się do dobrego wykonania zamówień, więc mamy pewność, że przyłoży się do szycia zamówionego ubrania.
 
Nie da się jednak ukryć, że takie rozwiązanie ma również swoje słabsze strony. To przede wszystkim czas wykonania. Proces ustalenia z pracownią krawiecką szczegółów zamówienia może nawet nie trwać długo, jednak całość jego wykonania na pewno będzie wymagała o wiele większej cierpliwości niż wybranie się po południu do centrum handlowego. Cały proces wydłuża się wraz ze skomplikowaniem projektu. Wadą w niektórych przypadkach będzie również cena, choć tu należy zastanowić się, czy na pewno. Ubranie lub obuwie wykonane na zamówienie ma zwykle wysoką jakość co sprawia, że nie trzeba tak szybko inwestować w kolejny egzemplarz. Dotyczy to zwłaszcza butów. Te wykonane na miarę są zwykle o wiele trwalsze, więc ich cena po prostu rozkłada się na lata użytkowania. W tym samym czasie musielibyśmy kupić kilka par butów w sieciowym sklepie.
 
Szycie na miarę nie musi być usługą niedostępną. Na pewno warto rozważyć zlecenie uszycia choć jednego garnituru albo garsonki, żeby przekonać się o jakości takiego rozwiązania. Oczywiście ten wybór zależy od indywidualnych preferencji. Osoby ceniące jakość i wytrzymałość przedmiotów będą zachwycone, podczas gdy dla tych lubiących co sezon wymieniać garderobę może się ono okazać zbyt kosztowne.
 
Pomysłodawca artykułu
Artykuł przygotował Spilliaert - ekskluzywny krawiec wykorzystujący materiały od Scabal.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar