2014-06-26

Czy wiesz, że...

Zdrowe stopy latem – jak o nie dbać w tym czasie

Już jest! Lato przyszło na dobre, zagościło w naszych ogródkach i w letniej diecie. Zachęceni dobroczynnym działaniem słońca, ochoczo wystawiamy się na jego promienie, spragnieni odrobiny ciepła po wszystkich tych miesiącach jesiennych słot i zimowych zawieruch. Zamieniamy też kozaki na sandały czy klapki, nie mając pojęcia, że dla naszych stóp rozpoczyna się właśnie ciężki czas. Nie wierzysz? Przeczytaj  jakie niebezpieczeństwa czyhają latem na nasze stopy.


Co dolega stopom latem
Skóra stóp, a przede wszystkim pięt, uciskana ciężarem całego ciała w trakcie chodzenia czy stania, ma tendencje do nadmiernego pogrubienia. Latem, chodzenie w sandałach, połączone z wakacyjnymi kąpielami oraz eksponowaniem stóp na słońce i  wiatr, może je doprowadzić do szybkiej utraty wilgoci z naskórka. Zaniedbana, dolegliwość może się nasilić i doprowadzić do otarć czy pęknięć, skąd już krok do niebezpieczeństwa zakażenia lub zarażenia się jakimś wirusem.

Jak leczyć
Jeśli twoje stopy borykają się z problemami, o których mowa w powyższym akapicie, czas im przeciwdziałać! Zacznij od kremów zmiękczających, nawilżających, o lekkim działaniu złuszczającym. Idealnie byłoby gdyby w ich składzie znajdował się mocznik (w stężeniu co najmniej 10%), z dodatkiem kwasu salicylowego czy mlekowego. Odradzamy stosowanie pumeksu w kamieniu, ponieważ wbrew powszechnej opinii, po jego użyciu naskórek pogrubia się, a po jakimś czasie użytkowania na samym pumeksie zbierają się roztocza i drobnoustroje.
 
Brodawki, czyli kurzajki 
Brodawki wirusowe, czyli popularne kurzajki(http://www.doz.pl/apteka/k594-Kurzajki), to prawdziwa letnia plaga. Przenoszą się szybko, bo są wyjątkowo zakaźne, a leczenie ich bywa czasochłonne i uciążliwe. Te niewielkie, miejscowe, dość bolesne zrogowacenia skóry na stopach raczej  nie znikną bez specjalistycznej pomocy. Jeśli zakażenie nie jest bardzo zaawansowane, można spróbować pozbyć się ich samodzielnie, przy pomocy dostępnych bez recepty kremów i żeli. W przypadku skupisk brodawek, lub stanów przewlekłych, radzimy odwiedzić specjalistę. W gabinecie dermatologicznym z łatwością pozbędziesz się swojej przypadłości.
 
Grzybica
Kolejny powód, dla którego latem nie pali nam się do zakładania sandałów. Grzybicy możemy nabawić się nawet na basenie, jest to również wysoce zaraźliwa choroba stóp. Zazwyczaj atakuje paznokcie, doprowadzając do ich pogrubienia, przebarwień czy perforacji oraz przestrzenie między palcami, które stają się czerwone, bolesne i mają tendencje do łuszczenia. Leczenie zazwyczaj polega na miejscowym podaniu leków przeciwgrzybicznych, czy specjalistycznych lakierów do smarowania paznokci. Kuracja nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar