2013-09-18

Czy wiesz, że...

Nowoczesne badania prenatalne w Szpitalu Med Polonia

Tagi: ciąża
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by badaniom prenatalnym poddawały się wszystkie przyszłe mamy, niezależnie od wieku. W poznańskim szpitalu Med Polonia są one wykonywane za pomocą nowego aparatu ultrasonograficznego – Voluson E6.

Ze statystyk wynika, że średnio co 4,5 minuty na świecie rodzi się dziecko z wadą wrodzoną. Znaczna część tego typu nieprawidłowości może zostać wykryta i leczona już w trakcie ciąży bądź tuż po urodzeniu. Dlatego też zaleca się, aby ciężarne kobiety poddawały się badaniom prenatalnym. Ich wyniki są bowiem cennym źródłem informacji o stanie zdrowia przyszłej matki oraz jej pociechy. Pozwalają stwierdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo, a także przebadać dziecko pod kątem ryzyka wystąpienia wad wrodzonych czy chorób genetycznych, takich jak: zespół Downa, Edwardsa, Patau, Turnera, rozszczep kręgosłupa, bezczaszkowie czy wady serca.

Prostym i  nieinwazyjnym badaniem przeprowadzanym w trakcie ciąży jest USG. W poznańskim Szpitalu Med Polonia jest ono wykonywane za pomocą aparatu ultrasonograficznego Voluson E6 firmy GE Medical Systems. – To nowoczesny sprzęt gwarantujący doskonałą jakość obrazu. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić płód, analizując jego budowę anatomiczną i przepływy naczyniowe zarówno u matki, jak i u dziecka, a także zwracając uwagę na ewentualne anomalie już podczas pierwszego trymestru ciąży. W trakcie takiego badania wykonujemy też pomiary biometryczne płodu, by sprawdzić, czy prawidłowo się rozwija – wyjaśnia lek. med. Grzegorz Małecki, ginekolog z Med Polonii.

W Med Polonii przyszłe mamy mogą poddać się również testom biochemicznym PAPP-A oraz beta-hCG. – Są one wykonywane z krwi pobranej od przyszłej matki. Za ich pomocą w pierwszym trymestrze ciąży możemy z dużo większą dokładnością obliczyć, czy u dziecka istnieje ryzyko wystąpienia wad genetycznych – mówi lek. med. Grzegorz Małecki z Med Polonii. – W drugim trymestrze przeprowadzana jest z kolei drobiazgowa analiza anatomii płodu, z szczególnym uwzględnieniem budowy serca, oraz badanie przepływów naczyniowych wykonywanych metodą Dopplera – dodaje.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar