Diky

2006-12-29

WARTO WIEDZIEĆ

TYM RAZEM SIĘ UDA - POSTANOWIENIA NOWOROCZNE

"Dwa tysiące siódmy rok będzie wyjątkowy, cudny i na pewno lepszy niż ten stary..." - tak napiszemy w smsach, tak powiemy dzwoniąc z życzeniami do przyjaciół, rodziny, znajomych. Bo Nowy Rok to data magiczna. Przełomowa. Patrzymy wtedy na nasze życie, na to co się wydarzyło, co się zmieniło, a co pozostało takie samo. Podejmujemy postanowienia noworoczne, zobowiązania, obiecujemy sobie, że będziemy żyć mądrzej, pogodniej, w zgodzie z rodziną i samym sobą. Wierzymy mocno w to, że nowy rok będzie lepszy niż stary. Postanowienia są drobne jak i te poważniejsze, marzenia o miłości, wspaniałej figurze, bogactwie, sukcesie... Pojawia się co roku jedno pytanie. Co zrobić, by te postanowienia zostały wprowadzone w życie? Czy można zaplanować je tak, by pod koniec przyszłego roku z satysfakcją powiedzieć, sobie : tym razem się udało, spełniłam wszystko co sobie postanowiłam.

Noworoczne postanowienia mają sens, choć sama nigdy ich nie robię, ale może najwyższa pora to zmienić? Ta magiczna data budzi wiarę w sukces, motywuje, a wysiłek zwiększa szansę na powodzenie i spełnienie swoich marzeń.

"Po nowym Roku zaczynam się odchudzać". "Już nigdy nie będę złośliwa dla teściowej". "Nie będę krzyczała na męża". "Będę częściej odwiedzała rodziców". "Nie będę przechodziła na czerwonym świetle"... i wiele innych takich postanowień. Co się okazuje potem? Mimo, że robimy postanowienia noworoczne, zazwyczaj są one łamane już w pierwszym tygodniu stycznia. Co zrobić by było inaczej?

Przede wszystkim musimy okreslić cel naszego postanowienia noworocznego. Wiele zależy od naszych postanowień. Co jest ważne? Postanowienie musi być:
Osobiste... Same musimy złożyć jakieś postanowienie. Nie kierujmy się tym co mówią inni. Postanowienie musi się godzić z naszym systemem wartości. O wiele łatwiej realizuje się własne postanowienie niż podsunięte przez kogoś. Należy dokładnie określić, co będziesz miała z własnego postanowienia.
Konkretne...Najlepiej gdy zapiszemy nasze postanowienie. Wtedy możemy je analizować, poprawiać, a przede wszystkim czytać, mieć je przed oczami i o nim pamiętać.
Niekonfliktowe...Wystrzegaj się konfliktów. Jeżeli chcesz spędzać więcej czasu z rodziną to nie planuj pracy, która będzie wymagała podróży.
Pozytywne...Cele należy formułować pozytywnie. Postanów sobie co chcesz, a czego chcesz uniknąć.
Realistyczne...Cele muszą być realistyczne, gdyż robienie nierealnych postanowień nie ma namniejszego sensu. Zrób analizę swoich słabych i mocnych stron, zastanów się kto może pomóc ci w postanowieniu, a kto przeszkodzić. Jakie środki gotowa jesteś poświęcić na realizację. Cel nie może byc zbyt trudny, ale też nie może być banalnie prosty.
Określone...Konieczne jest wyznaczenie terminów realizacji, który muszą być dostosowane to trybu i tempa życia. Spróbuj w miarę dokładnie sprecyzować ramy czasowe poszczególnych etapów realizacji. Cel zawsze osiągamy w czasie przyszłym, ale należy jak najczęściej wyobrażać sobie, że go już osiągnełyśmy.
Świadome...Musimy być świadome jaki cel realizujemy i czy będzie on możliwy do zrealizowania w najbliższym czasie.

Postanowienie noworoczne są bardzo dobrym objawiem chęci zmiany naszego życia na lepsze. Mają sens, ale trzeba je rozsądnie planować. Muszą być przemyślane i świadome. Jeżeli takie będą na pewno osiągniemy sukces, a w przyszłym roku będziemy z siebie dumne, że tym razem nam się udało.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar