2012-06-02

WARTO WIEDZIEĆ

Finisz na studiach – start w karierze

Koniec studiów nie musi być początkiem długich godzin spędzanych w urzędach pracy. Coraz więcej młodych ludzi postanawia odpowiednio wcześnie wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć własną działalność gospodarczą. Sprzyjają temu liczne programy ułatwiające start w biznesie.
 Fot. sxc.hu
Wielu absolwentów nie mogąc znaleźć po studiach pracy w zawodzie, postanawia spróbować szczęścia zarabiając na swoim hobby.

 

Osoba, która chce założyć własną firmę może obecnie skorzystać z różnych form pomocy. Są to m.in.: darmowe porady prawne, szkolenia czy dofinansowania. – Jednym z projektów oferujących wsparcie przedsiębiorcom jest Program Aktywizacja, dzięki któremu zyskujemy nieodpłatnie 12. miesięczny dostęp do księgowości internetowej – mówi Anna Hugiel-Lazarowicz specjalista od księgowości współpracująca z wfirma.pl. – Z programu skorzystało do tej pory ponad 1000 osób.

Hobby źródłem utrzymania
Wielu absolwentów nie mogąc znaleźć po studiach pracy w zawodzie, postanawia spróbować szczęścia zarabiając na swoim hobby. Przykładem jest pani Justyna, która chociaż skończyła ekonomię, zawsze interesowała się kosmetologią.
 - Buszując po stronach internetowych i zamawiając artykuły na własny użytek, zdobyłam już całkiem sporą wiedzę na temat nowości kosmetycznych, aktualnych trendów w branży i zaopatrzenia salonów piękności – mówi Justyna – Za namową męża i przyjaciółki postanowiłam wcielić swoją wiedzę w życie i zgłosiłam się do urzędu pracy z prośbą o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zdecydowałam się otworzyć sklep internetowy zaopatrujący salony kosmetyczne. W biurze karier mojej uczelni dowiedziałam się o Programie Aktywizacja. Możliwość rocznego, bezpłatnego korzystania z aplikacji pomagających w rozliczeniach czy tworzących szczegółową bazę moich klientów wraz z historią ich obsługi wydała mi się błogosławieństwem.

Chociaż kosmetologia to moja pasja, perspektywa samodzielnego rozwiązywania kwestii formalnych nie napawała mnie optymizmem, dlatego zdecydowałam się skorzystać z pomocy. Obecnie już od 10 miesięcy używam narzędzi oferowanych przez księgowość internetową i po upływie nieodpłatnego okresu zamierzam dalej korzystać z oferowanych przez platformę rozwiązań. Szczególnie zadowolona jestem z systemu CRM, czyli narzędzi za pomocą których mogę wprowadzać wszystkie strategiczne z mojego punktu widzenia informacje na temat moich klientów. Dzięki temu jestem w stanie odpowiadać na ich indywidualne potrzeby, przez co podnoszę jakość swoich usług i zadowolenie moich klientek.

Dla freelancerów
Samozatrudnienie to wygodna forma dla ludzi nielubiących rutyny i ceniących sobie elastyczne godziny pracy. Pan Marcin, absolwent wrocławskiej polonistyki, często podróżuje. Etat kolidowałaby z jego życiem prywatnym, dlatego jako freelancer pisze teksty, pozostając we współpracy z kilkoma firmami. Dodatkowo prowadzi indywidualne lekcje języka polskiego dla obcokrajowców.
 - Chcąc legalnie zarabiać na życie, rozliczać się z fiskusem i opłacać wszystkie składki, musiałbym zainstalować na swoim komputerze specjalistyczne oprogramowanie, nauczyć się je obsługiwać lub zatrudnić księgową – mówi Marcin – Pierwsze rozwiązanie odrzucam, bo nie znam się na tym, a zatrudnienie osoby, która prowadziłaby księgowość mojej jednoosobowej firmy wiązałoby się z kosztami, na które nie mogę sobie pozwolić. Program Aktywacja zaoferował mi bezpłatny dostęp do aplikacji on-line, dzięki którym cały mój wkład w prawidłowe rozliczenie pochodzących z kilku źródeł zarobków polega na wprowadzeniu danych do systemu, co jest dla mnie ogromnym ułatwieniem. Dla mnie osobiście wielką zaletą jest to, że do wszystkich aplikacji mam dostęp z dowolnego miejsca. Często wyjeżdżam, a oprogramowanie w chmurze pozwala na dostęp do danych z dowolnego miejsca. Nie muszę też być zorientowany w żadnych zmianach w przepisach podatkowych, ponieważ są one na bieżąco aktualizowane.

Rozliczanie pracowników on-line
Niektórzy uważają, że na otwarcie własnej firmy nigdy nie jest za późno i kiedy widzą okazję do wejścia na rynek, kują żelazo póki gorące. Pan Andrzej po skończeniu studiów licencjackich stwierdził, że chce założyć małe przedsiębiorstwo. W wynajętym po okazyjnej cenie lokalu otworzył hurtownię materiałów biurowych.
 - Absolwentom kierunków humanistycznych nie jest obecnie łatwo o znalezienie zatrudnienia – stwierdza Andrzej – Orientowałem się ogólnie w jakiej branży mógłbym odnieść sukces i tak zrodził się pomysł na sklep. W biurze karier dowiedziałem się o programie oferującym bezpłatną pomoc on-line w prowadzeniu biznesu, uznałem więc, że skorzystam z okazji. Pomysł okazał się trafiony, bo szybko zaczęły spływać kolejne zamówienia. Narzędzia, do których otrzymałem dostęp, pozwoliły mi nie tylko na szybkie i bezproblemowe wystawianie faktur bez potrzeby doszkalania się w tym zakresie, ale także rozliczanie moich pracowników i generowanie niezbędnych dokumentów związanych z zatrudnieniem. W moim przypadku jest to szczególnie przydatne, ponieważ część z osób pracuje u mnie  dorywczo, co wiąże się z stosunkowo dużą rotacją. Każdy wymaga jednak osobnego rozliczenia i dokumentacji, w związku z czym aplikacja „Kadry i płace” jest dla mnie sporym ułatwieniem.

 

Komentarze (3)

UaIJWWdPTgk (2012-07-20 14:48:54)
XektwACvOmWwaHuL
Socjalizm zabija, zaś jak widać na przykładach rządy dające się zwieść leoicwwym dyrdymałom są największym zagrożeniem dla ludzkości.>"Po pierwsze, należy zaprzestać przetwarzania żywności na energię w postaci biopaliw - działania takie należy uznać za zbrodnię przeciwko ludzkości."Nie zaprzestać, bo to kolejna skrajność. Najpierw idioci wprowadzają przymus dodawania biopaliw do paliw a potem im się odwraca i wprowadzają zakaz, co jest takim samym idiotyzmem. Znieść dotacje, to dotacje są zbrodnią przeciw ludzkości. Dotacja to okradanie jednych podatnikf3w przez innych za pomocą rządu. Od zwykłego rozboju z nożem rf3żni się tylko skalą i zastosowaną bronią. Podobnie jest z barierami eksportowymi i cłami. Tu rząd mf3wi do podatnika "głupi ćwoku masz kupować produkty, na ktf3re my zezwolimy, sam jesteś za głupim smarkiem by decydować o tym co możesz kupić" Jeśli rząd twierdzi że wie lepiej jakie truskawki mi smakują to ja mam gdzieś taki rząd. Tu znowu mamy do czynienia z socjalistycznym przymusem gdzie jedna grupa za pomocą rządu zmusza drugą do kupowania ich produktf3w . Czym to się rf3żni od klasycznego " kup pan cegłę" ?W najgorszym razie konsument jest ukarany za kupno wrogiego ideologicznie czosnku (cło)Co do GMO - jest ono nie tylko wydajniejsze ale i zdrowsze. Tak zdrowsze bo rośliny GMO są odporne na wiele czynnikf3w, ktf3re w przypadku roślin klasycznych musimy zwalczać chemią. Z drugiej strony trzeba uważać by nie dać się wpędzić przez producentf3w nasion w ślepy zaułek, kupując nasiona ktf3re dają "wykastrowany" plon - czyli po zebraniu nie da się części nasion wykorzystać do obsadzenia. Zwykle wyśmiewam lewakf3w pomstujących na korporacje ale w tym przypadku trzeba zaznaczyć że taka polityka koncernf3w też przyczyniła się do wzrostu cen.
marttoolla (2012-06-04 13:20:43)
praca
jak widze w jakiej sytuacji sa młodzi ludzie nawet po prestiżowych kierunkach i niby po ktorych na banka jest praca to chcialabym ustawic politykow pod sciana i potraktowac 44! Sorry ale taka jest prawda. jeszcze wydluzaja okres pracy do 67 roku. Najsmieszniejsza rzecz to srednia krajowa ... i ostatnie dane ze 6,7 % ludzi zyje PONIŻEJ ubóstwa. ja proponowalabym wymazac ten przecinek. skoro niektorych nie stac na podstawowe sprawy jak jedzenie-nie mowiac o oplatach to gdzie postawic sprawę posiadania dzieci??? co do artykułu- wbic sie dzisiaj w rynek z wlasnym interesem to na prawde szczescie i przetrwac chocby 5 lat.
pscolka (2012-06-02 19:32:08)
.
Hmmmm bardzo ciekawy artykuł. Właśnie ja kończę studia. Mimo już wysłania sporo CV i poszukiwania na własną rękę pracy nie udało się. A bardzo zależy mi na pracy w moim zawodzie. Choć wysyłam i CV do całkiem innych konkurencji. Niestety ciężko. Ale własny buznes, taki start. Muszę się poważnie nad tym zastanowić. Dziękuję za ten artykuł i gorąco pozdrawiam.
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar