2012-04-20

Warto odwiedzić...

Pełen atrakcji weekend w Bałtowie – materiał prasowy

Wiosną chętniej wyruszmy poza miasto, by odpocząć na łonie natury, korzystać ze słonecznej pogody oraz poznać nowe ciekawe miejsca. To również czas, który w całości możemy poświęcić dzieciom, ich pasjom i zainteresowaniom. Warto więc wybrać się w miejsce, które będzie atrakcyjne dla całej rodziny, zachwyci nas różnorodnością atrakcji i sprawi, że nawet przez chwilę nie będziemy mieli okazji do nudy.

Jednym z takich miejsc jest Bałtów – malownicza kraina położona około 12 kilometrów na północny - wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego w dolinie rzeki Kamiennej u podnóża Gór Świętokrzyskich. W okresie jurajskim na tym obszarze znajdowało się ciepłe morze, a jego brzeg przypominał dzisiejsze wybrzeże Florydy! Po białych plażach wędrowały dinozaury, których szczątki zachowały się do dziś w Bałtowie. 

JuraPark – największy park tematyczny w Polsce
To właśnie tu - w miejscu odkryć śladów pradawnych gadów powstał JuraPark - największa atrakcja regionu i pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Na jego terenie znajduje się ponad 100 wiernie odtworzonych modeli dinozaurów i innych zwierząt prehistorycznych. Każdy z mieszkańców parku powstaje z wielką dbałością o szczegóły przy współpracy z paleoartystami, którzy czuwają nad tym, by figury były zgodne z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. W JuraParku można nie tylko zrelaksować się, przeżyć ciekawą przygodę, ale przede wszystkim „pobawić nauką”. Obok Parku Rozrywki, Bajkowej Krainy Dinozaurów, Kina Emocji 5D znajdują się tu także m.in. atrakcje, dzięki którym dzieci samodzielnie mogą odkopać, ukryty w piasku szkielet dinozaura. 

Muzeum Jurajskie

Uzupełnieniem naukowej wycieczki będzie wizyta w Muzeum Jurajskim, w którym zgromadzono ponad 300 skamieniałości z kraju i ze świata. Ekspozycję stanowią liczne tropy dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, czy nawet z Maroka, a także  pozostałości wielu innych wymarłych organizmów.

Zwierzyniec Bałtowski
Na zboczach tutejszych wyżyn stworzono ostoję dzikiej zwierzyny - "Zwierzyniec Bałtowski”. Na obszarze 60 ha, w pięciu sektorach, w warunkach zbliżonych do naturalnych żyje ok. 500 zwierząt z sześciu kontynentów. Na spotkanie z turystami wychodzą  jelenie Dybowskiego, pełne gracji  daniele, ciekawskie muflony, ogromne bydła szkockie, kozice śruborogie, a także alpaki, lamy, owce, koniki polskie i zabawne osły. Górną część  „Zwierzyńca” ogląda się z okien specjalnie do tego celu zaadoptowanego żółtego "schoolbus’a”. W dolnej części zorganizowano ścieżki spacerowe, które zawiodą nas wprost do zagród owiec, kóz, szopów praczy, a nawet kangurów. Ponadto „Zwierzyniec” znalazł się na elitarnej mapie ośrodków zajmujących się ochroną majestatycznych żubrów, które dziś są dumą Bałtowa. 
 


Spływ tratwami rzeką Kamienną
Rzeka Kamienna w miejscowości Bałtów tworzy malowniczy przełom, który wykorzystano do przeprowadzenia pierwszego w Polsce spływu tratwami i kajakami rzeką nizinną. Trasa rozpoczyna się u stóp, położonego na wzgórzu, klasycystycznego pałacu książąt Druckich-Lubeckich.  Z przystani początkowej "Gierczakówka" wyrusza dwunastoosobowa tratwa w trwający ponad godzinę spływ. Przepływając doliną można oglądać jurajskie wapienne skały, podziwiać bujną nadrzeczną roślinność, zwierzęta i ptaki, panoramę bałtowskiej wsi oraz zabytkowy kościół z XVII w. Spływ kończy się przy wejściu do JuraParku obok zabytkowego, funkcjonującego do dziś młyna wodnego, który powstał ponad 100 lat temu.

 

Kraina Koni
Kraina Koni to usytuowany w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej ośrodek jazdy konnej, który oferuje zwiedzanie stadniny, poznanie wielu ras koni, historii hodowli i jeździectwa. Pod okiem doświadczonych instruktorów można również poznać tajniki pielęgnacji koni i spróbować samodzielnie osiodłać wierzchowca. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać  ponadto z lekcji jazdy konnej, wyjechać w teren z instruktorem lub zrobić sobie przejażdżkę  stylową bryczką.
Mieszkańcami stadniny są pełnokrwiste araby, konie półkrwi oraz rumaki rasy małopolskiej, które regularnie uczestniczą w inscenizacjach bitwy warszawskiej. Niektóre z nich są  prawdziwymi gwiazdami filmowymi. Ogier Darzbór  był dosiadany przez Izabelę Scorupco w Ogniem i Mieczem, a mała klacz Kasandra zagrała w Quo Vadis Jerzego Kawalerowicza.


Najbliższe imprezy:
Rajd Wiosenny - 27-28 kwietnia 2012 (Kraina Koni)
Regionalne zawody w skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu - 5,6 maja 2012 (Kraina Koni)
V Świętokrzyski Piknik Jurajski- 2,3.06.12 (JuraPark)
Długi Weekend w Bałtowie – 7-10.06.12 (JuraPark)
Bałtowskie manewry kawalerii - 6-9 czerwca 2012 (Kraina Koni)
Bitwa pod Borodino (Napoleon w Bałtowie) -7 czerwca 2012 (Kraina Koni)
Rodzinne Euro 2012 – czerwiec 2012 (JuraPark)
Rajd Bałtów – Małyszyn - 22, 23 czerwca 2012 (Kraina Koni)
Bałtowskie Bezdroża Family - 30.06-1.07.12

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar