2007-11-27

Włosy

Farbowane, ale zdrowe

Podstawą pielęgnacji farbowanych włosów powinna być ochrona koloru. Dodatkowo, trzeba pomyśleć o nawilżaniu, odżywianiu i regeneracji końcówek, które najbardziej cierpią w trakcie suszenia, modelowania czy prostowania. Pamiętaj, że z farbowanymi włosami trzeba się obchodzić bardzo delikatnie, gdyż są one wystarczająco osłabione przez farbę.

Jak dbać o włosy (nie tylko farbowane)?

Rynek kosmetyczny oferuje nam masę produktów do pielęgnacji włosów. Lwią ich część stanowią preparaty do włosów farbowanych, które zapewniają zdrowy wygląd naszej czuprynie. Wśród nich znajdziemy specjalne szampony, odżywki, maseczki, pianki i lakiery. Produkty z takich serii zawierają dużo substancji nawilżających, nie obciążają niepotrzebnie włosów, nie tylko utrwalają kolor, ale także nadają im blasku.

Środki do pielęgnacji włosów zniszczonych farbą powinny zawierać glicerynę i panthenol, które zapobiegają ich wysuszaniu i łamaniu się. Szampony do włosów farbowanych zawierają ponadto proteiny i witaminy, które domykają otwarte podczas koloryzacji łuski. Dzięki temu włosy farbowane odzyskują połysk, a pigmenty są wolniej wypłukiwane z głębi włosa. Dodatkowo neutralizują one resztki nadtlenku wodoru, który jest składnikiem każdej farby do włosów z utleniaczem.

Porady prosto z salonu fryzjerskiego

- do pielęgnacji włosów farbowanych stosuj kosmetyki wyłącznie dla nich przeznaczone, które utrwalają i podkreślają kolor, wzmacniają włosy i regulują wilgotność w ich wnętrzu
- zacznij spłukiwać włosy letnią wodą, potem chłodną, a na koniec zrób im zimny prysznic
- włosy delikatnie osusz ręcznikiem, najlepiej papierowym, nie wycieraj włosów szorstkim ręcznikiem, żeby nie naruszyć delikatnej struktury włosa
- staraj się suszyć włosy w naturalny sposób, bez użycia suszarki
- aby utrzymać kolor na dłużej, unikaj nadmiernego wystawiania włosów na słońce, wiatr, noś nakrycie głowy
- chlorowana woda szybciej wypłukuje kolor i utrudnia ponowne ich zafarbowanie. Dlatego, w miarę możliwości, staraj się używać o mycia włosów wody bez chloru (np. mineralnej)
- używaj szczotek z naturalnym włosiem.

W domowym salonie fryzjerskim:

Odżywkę do włosów farbowanych nakładamy na umyte i podsuszone włosy, zawijamy folią i ręcznikiem. Pod wpływem ciepła łuski włosów rozchylają się i składniki zawarte w maseczce lepiej wnikają do ich wnętrza. Maseczkę zmywamy po około 30 minutach letnią wodą.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar