2007-11-23

Włosy

Ciągle się przetłuszczają. Dlaczego?

Na przetłuszczanie się włosów wpływ mają czynniki takie jak:
struktura włosa – włosy cienkie są bardziej narażone na przetłuszczenie niż grube. Przy łodydze każdego włosa znajdują się gruczoły łojowe, a ponieważ włosów cienkich jest na głowie więcej niż grubych, ludzie o cienkich włosach mają nawet od 140 000 do 160 000 gruczołów łojowych.
męskie hormony(androgeny) – występują w organizmie kobiety w niewielkich ilościach, ale mimo to, przyspieszają przetłuszczanie się włosów.
stres – pod jego wpływem włosy nie tylko szybciej się przetłuszczają, ale także stają się łamliwe i tracą blask.
stosowanie antykoncepcji – zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych hormony mają silny wpływ na produkcję łoju.
skłonności dziedziczne – niektóre osoby posiadają dziedziczną skłonność gruczołów łojowych do nadczynności, zwykle takie osoby zmagają się także z przetłuszczającą się skórą, zaskórnikami i trądzikiem.

Jak dbać?
U żywać szamponów o konsystencji przejrzystej a nie kremowej (szampony kremowe zawierają bowiem składnik natłuszczający). Unikać środków natłuszczających włosy. Często myć głowę – nieprawdą jest, że częste mycie głowy pobudza gruczoły łojowe albo, że wypadają od niego włosy! Skłonne do przetłuszczania włosy, powinno się myć 3-4 razy w tygodniu, a jeśli to konieczne nawet codziennie, pamiętając żeby szampon miał neutralny odczyn pH. Płukać włosy pokrzywą – pokrzywa ma właściwości wzmacniające włosy dlatego można zmieszać po 1 łyżeczce rozmarynu, rumianku i pokrzywy, a następnie zalać 100 ml wrzątku. Dodać nieco octu owocowego. Nawilżyć tym płynem włosy, po umyciu głowy i nie spłukiwać.

Olejek z drzewa herbacianego – pomaga zarówno na tłuste jak i na suche włosy. Wystarczy 20 -50 kropli(zależnie od długości włosów) wlać do 100ml szamponu o neutralnym odczynie pH. Nie szczotkować zbyt długo włosów – pobudza to aktywność gruczołów łojowych.Zródło: Grunt to zdrowie. Domowe leczenie. Zeszyt 5 z kolekcji „Dziennika”

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar