2012-03-29

DZIECIAK

W kwietniu zaświeć się na niebiesko dla autyzmu

Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie – te i wiele innych budowli co roku, 2 kwietnia, oświetla się na niebiesko. W ten sposób miasta na całym świecie okazują solidarność z osobami chorującymi na autyzm. My też możemy przyłączyć się do tej akcji, zapalając w tym dniu w domu chociaż jedno małe, niebieskie światełko.

Akcja pod hasłem „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” odbywa się w ramach Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu.. W 2011 r. ponad 2000 budowli w 180 miastach w 48 krajach na świecie zmieniło swój kolor na niebieski, okazując jedność z osobami cierpiącymi na autyzm. Także w tym roku wiele miast bierze udział w tej globalnej akcji.

Autyzm – to nie tabu
Z najnowszych badań wynika, że zaburzenia ze spektrum autyzmu rozpoznaje się wśród dzieci raz na 110 urodzeń. Dlatego coraz więcej osób chce poszerzać swoją wiedzę na temat tego schorzenia. Różnego rodzaju konferencje, spotkania czy akcje społeczne oswajają społeczeństwo z faktem, że osoby autystyczne żyją i funkcjonują wśród nas. – Dzieci i dorośli z autyzmem najczęściej mają kłopoty z komunikacją, pracą w grupie, porozumiewaniem się. Dlatego choroba ta często wzbudza w nas lęk i bezsilność – mówi dr Justyna Leszka z Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. – To, jak są postrzegane osoby cierpiących na autyzm, wynika z niewiedzy naszego społeczeństwa na temat tej choroby. Dlatego myślę, że takie akcje, jak „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” to doskonały pretekst, aby głośno mówić o tej chorobie oraz o tym, jak pracować i żyć na co dzień z osobami autystycznymi – dodaje.

Moje dziecko jest inne
Autyzm najczęściej ujawnia się w ciągu kilku pierwszych lat życia. Jest trzecim najczęściej spotykanym upośledzeniem rozwojowym, częstszym niż zespół Down'a. Jednak większość społeczeństwa, w tym również te osoby, które na co dzień pracują z chorymi, nie rozumie, jak autyzm oddziałuje na chorych i jaki jest najlepszy sposób pracy z osobami cierpiącymi na to zaburzenie. – Coraz częściej zgłaszają się do nas zaniepokojeni rodzice, którym nikt inny nie potrafił pomóc. Przychodzą czasem z bardzo małymi dziećmi poszukując diagnozy i propozycji terapii dla swoich dzieci, które nie bawią się tak, jak rówieśnicy, nie mówią albo mówią w specyficzny sposób i mają mnóstwo „dziwnych” zachowań, np. w specyficzny sposób machają rękami, oglądają bez końca te same obrazki i gazetki, powtarzają te same, niezwiązane z sytuacją słowa – mówi dr Justyna Leszka z Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu.

Ty też zaświeć na niebiesko

Mimo iż na temat autyzmu mówi się i pisze coraz więcej, to jednak rodziny poszukujące pomocy i diagnozy dla swoich dzieci nadal nie wiedzą, do kogo zwrócić się o radę, jak postępować z dzieckiem, gdzie iść na terapię i w rezultacie późno diagnozują tę chorobę. Akcje takie, jak Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, sprzyjają zwiększaniu świadomości nie tylko wśród specjalistów – lekarzy, terapeutów i logopedów, ale także wśród rodziców, którzy jako pierwsi mogą rozpoznać symptomy zaburzeń rozwojowych u swoich dzieci. – Dlatego tak ważne jest, abyśmy nawet indywidualnie zaangażowali się w Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, zapalając symboliczne niebieskie światełko – zachęca dr Justyna Leszka z Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu.

Niebieska lampka zapalona 2 kwietnia to drobny gest. Jednak taki znak solidarności z chorymi na autyzm może sprawić, że z roku na rok  coraz większa część społeczeństwa dostrzeże problem autyzmu, co przyczyni się do zwiększenia świadomości na temat tej choroby i zrozumienia dla osób cierpiących na to schorzenie.

Komentarze (2)

vanilia120 (2012-03-30 19:57:09)
;)
mam kuzynkę z autyzmem, wiem z czym to się je :( fajnie że jest taki dzień
sylvana (2012-03-29 14:24:20)
Brawo...
 brawo,brawo x nieskończoność!  
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar