2012-03-18

DZIECIAK

Gdy mamy w domu artystę

Tagi: dzieci
Maluchy mają naturalną potrzebę ekspresji, chętnie więc biorą udział w zajęciach, które pozwalają im wyrazić siebie. Jak wybrać te, które będą nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale dodatkowo rozwiną talent dziecka?

Fot. SXC.HU

Udział w zajęciach teatralnych, muzycznych lub plastycznych uczy dziecko obcowania ze sztuką już od najmłodszych lat, ma także pozytywny wpływ na jego rozwój. Dodatkowo, lekcje twórcze kształtują zdolność uczenia się i koncentracji.

Mały aktor
Nie jest tajemnicą, że dzieci uwielbiają świat fikcji i fantastyki. Chętnie wcielają się w role postaci
z dziecięcych opowiadań. Maluchy są także bardzo wrażliwe na pojęcie dobra i zła, często utożsamiają się z bajkowymi bohaterami i wraz z nimi przeżywają wszystkie przygody. Miejscem rozwijający dziecięcą wyobraźnię oraz twórcze myślenie jest z pewnością teatr. Wartościowe są zarówno wycieczki na przedstawienia, jak i rozmowy o nich. Jednak nic nie zastąpi przyjemności jaką sprawia bezpośrednie zaangażowanie dziecka w występ. Udział w próbach, wykonanie scenografii lub kostiumów uczą malucha dyscypliny, odpowiedzialności i pracy w grupie. Poprzez proces żmudnych przygotowań nasze pociechy pokonują zniechęcenie do ciężkiej pracy, której efekty dają podwójną satysfakcję. – Przedstawienia i teatrzyki często wykorzystywane są w nauce języków obcych dla dzieci. Poprzez częste powtarzanie kwestii maluchy uczą się poprawnej i wyraźnej wymowy, ćwiczą także obcy akcent – mówi Grzegorz Grabiec z Helen Doron Early English – Dodatkowo, nauka roli stymuluje pamięć wzrokowo – słuchową dziecka oraz utrwala zdobyte już umiejętności językowe.

Każde wystąpienie, podczas którego dziecko odgrywa konkretną rolę jest jego niewątpliwym sukcesem. Powierzona kwestia wymusza na maluchu pełne skupienie, koncentrację oraz opanowanie. Ćwiczenia mimiki oraz gestów, które pozwalają dziecku zaprezentować odczucia bohatera korzystnie wpływają na rozwój sfery emocjonalno – uczuciowej – zmniejszają ryzyko zahamowań behawioralnych w przyszłości.

Muzyka łagodzi obyczaje
Kolejnym elementem edukacji artystycznej, który korzystnie wpływa na rozwój dziecka są zajęcia muzyczne. Zarówno słuchanie muzyki, śpiew lub granie na instrumentach aktywizuje połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu malucha stymulując je do pracy. Ćwiczenia muzyczne pozwalają dziecku operować nie tylko dźwiękiem, ale także słowem, tańcem oraz obrazem. Rozwijają w nim umiejętności twórcze i kreatywność, czyli główne cechy świadczące o jego inteligencji. Odpowiednio dobrana muzyka podwyższa motywację, chęć do nauki, opóźnia także objawy zmęczenia. Warto by kojące dźwięki towarzyszyły maluchowi podczas zasypiania, zabawy lub odrabiania lekcji. Muzykę często wykorzystuje się do urozmaicenia dziecku nauki, na przykład języków obcych. - Maluch znacznie szybciej przyswoi nowe zwroty lub słownictwo, wychwytując je z piosenek i powtarzając z nauczycielem, kolegami lub rodzicami – podkreśla Grzegorz Grabiec z Helen Doron Early English – Zróżnicowane i dynamiczne formy nauki sprawiają, że dziecko nie nudzi się podczas zajęć i chętniej w nich uczestniczy.

Rodzice powinni oswajać dziecko z muzyka jeszcze przed jego narodzeniem. Warto zadbać, by poznało wszystkie gatunki – od muzyki klasycznej po dynamicznego rock’n’rolla, nie należy ograniczać jego wiedzy wyłącznie do naszych upodobań. Skąd możemy wiedzieć, że maluch jest zadatkiem na wirtuoza? Na dobry początek powinien poznać sposób gry na najprostszych instrumentach: bębenkach, dzwonkach akustycznych lub marakasach. Dopiero później, gdy zauważmy że muzyka wzbudza jego zainteresowanie możemy zapisać go do szkoły muzycznej.

Pomaluj swój świat
Zajęcia techniczne lub rysunku pozwalają dziecku w pełni wyrazić swój stosunek do świata. Lekcje plastyki korzystnie wpływają na jego rozwój manualny, koordynację wzrokowo - ruchową oraz poczucie estetyki. Ponadto wszystkie działania twórcze stymulują kreatywność i pomysłowość malucha. Dzięki nim może do woli eksperymentować z materiałami i narzędziami, zdobywając nowe doświadczenia plastyczne. Warto więc zadbać, by poznał wszystkie techniki wykorzystywane w malarstwie lub rzeźbiarstwie - choćby w tej najprostszej formie. Dzieci uwielbiają zabawy z wykorzystaniem farb, węgli malarskich czy pasteli. W  tworzeniu określonych kształtów możemy posłużyć się plasteliną lub masą solną. Ćwiczenia zachęcające malucha do wykazania się inwencją twórczą  przynoszą mu odprężenie i wyciszenie, pozwalają także odkryć własne możliwości. Drobne sukcesy natomiast mobilizują do dalszej pracy.

Komentarze (2)

sylvana (2012-03-20 08:02:19)
Tak,też to znam :)
Tacy artyści,to najlepsze co mogło się nam w życiu przydarzyć  
cyruleczka (2012-03-19 08:50:41)
ja mam w domu takiego "artystę"
a właściwie "artystkę"
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar