2012-01-08

ROZRYWKA

Styczniowa Europa pół żartem, pół serio

Robert De Niro, Uma Thurman i Bill Murray uwikłani w trójkąt miłosny, Tom Hanks podglądający sąsiadów, ostatni reżyserski strzał Alfreda Hitchcocka i pierwszy nakręcony w USA film Milosa Formana - oto cztery znakomite komedie kryminalne, które będzie można obejrzeć już w styczniu 2012. W ramach Niedzielnej Premiery Filmowej kanał Zone Europa zaprezentuje cykl „Pół żartem, pół serio”.


Dziewczyna gangstera w reżyserii Johna McNaughtona jest filmem, którego nie da się łatwo zaszufladkować. Wayne Dobie (Robert De Niro), gamoniowaty policjant-fotograf, jest dziwakiem i nieudacznikiem o wielkim sercu. Wskutek zbiegu okoliczności Wayne ratuje życie miejscowemu gangsterowi, Frankowi Milo (Bill Murray). W ramach wdzięczności mafioso ofiarowuje stróżowi prawa piękną barmankę, Glory (Uma Thurman). Od tej chwili sprawy zaczynają się komplikować. Dziewczyna gangstera to pełna zabawnych momentów opowieść o tym, co w życiu najważniejsze: miłości, godności i poszukiwaniu szczęścia. „Glina, który wolałby być artystą… Boss, który wolałby być komikiem… Dziewczyna, która wolałaby być gdziekolwiek, byle nie między tymi dwoma” – tak brzmiał slogan reklamowy filmu, który jest wciągającym połączeniem bezpretensjonalnej komedii romantycznej z pełną napięcia historią sensacyjną. Odważne dialogi, znakomita obsada i liczne zwroty akcji gwarantują rozrywkę na najwyższym poziomie.

Joe Dante wyreżyserował błyskotliwą komedię kryminalną, która łączy wciągającą fabułę z elementami thrillera. Na przedmieściach ukazuje sielankową okolicę, gdzie w jednorodzinnych domkach mieszkają przeciętni przedstawiciele klasy średniej. Spokój zostaje zakłócony, gdy na przedmieścia przybywa tajemnicza rodzina Klopek. Nowoprzybyli z nikim nie utrzymują kontaktu, a w nocy z ich piwnicy dobiegają dziwne dźwięki. Ray Peterson (Tom Hanks) zaczyna obserwować nowych sąsiadów, a ciekawość powoli zamienia się w obsesję. Twórcy filmu barwnie i z przymrużeniem oka portretują amerykańskie przedmieścia, idylliczny klimat, równo przycinaną trawę, wspólne grillowanie i specyficzny styl życia. Akcja toczy się wartko, zdjęcia budują charakterystyczną atmosferę filmu, a aktorzy dają prawdziwy popis swoich umiejętności.Intryga rodzinna jest ostatnim filmem Alfreda Hitchcocka. Utrzymany w klimacie lekkiej komedii kryminalnej, był okazją do kolejnej współpracy mistrza suspensu ze scenarzystą Ernestem Lehmanem. Wiekowa, samotna dama Julia Rainbird (Cathleen Nesbitt) chce odnaleźć siostrzeńca, by uczynić go swoim spadkobiercą i tym samym wynagrodzić doznane w dzieciństwie krzywdy. Nie wie, że Arthur Adamson (William Devane) jest oszustem i doskonale sobie radzi w życiu. Tymczasem coraz więcej osób zaczyna się interesować majątkiem staruszki… Hitchcock miał blisko 80 lat, kiedy pracował nad tym filmem. Perfekcjonizm reżysera widać w każdej minucie Intrygi rodzinnej, która jest znakomitym thrillerem komediowym. Tu każdy bohater jest z gruntu dwulicowy i chciwy, a spiętrzenia intryg prowadzą do komicznych sytuacji.

Odlot jest pierwszym filmem Milosa Formana nakręconym w USA. Lynn (Lynn Carlin) i Lary (Buck Henry) są przerażeni, ponieważ ich nastoletnia córka w wyniku młodzieńczego buntu uciekła z domu. Podejmują poszukiwania, dzięki którym sporo dowiedzą się o młodym pokoleniu, zaczną cieszyć się życiem, a także pierwszy raz zapalą marihuanę. Forman, z właściwą sobie ironią i dystansem, ukazuje burzliwe lata  70., hippisowską rewolucję, seksualne wyzwolenie, doświadczenia z narkotykami i kult ideologii New Age. Film pełen jest dowcipnych obserwacji i polemiki ze stereotypami. Godne uznania są zdjęcia Miroslava Ondrícka i ścieżka dźwiękowa z genialną Tiną Turner.

Emisje filmów:
Dziewczyna gangstera: niedziela 8.01.2012 godz. 22:05; poniedziałek 16.01. godz. 21:40
Na przedmieściach: niedziela 15.01.2012 godz. 20:00; czwartek 26.01. godz. 15:35; poniedziałek 30.01. godz. 20:00; wtorek 31.01. godz. 16:20
Intryga rodzinna: niedziela 22.01.2012 godz. 20:00; poniedziałek 23.01. godz. 16:05; wtorek 31.01. godz. 10:15 i 20:00
Odlot: niedziela 29.01.2012 godz. 22:05

Komentarze (2)

pscolka (2012-01-08 20:54:17)
Super, że stworzyliście taki temat.
Jest to fajny przewodnik po filmach. Do tego pokazuje nam kiedy możemy obejrzeć i o której. I jeszcze te opisy filmów. Dziękuję bardzo. jak dla mnie trafiliście w 10. Oby więcej takich propozycji filmowych wraz z opisem:)
sylvana (2012-01-08 20:04:07)
Bardzo dziekuję,za inspirujące propozycje :)))))
Świetnie-program TV jest nawet i filmy na  które teraz czekam,aby sprawić sobie zasłużone (słodkie) lenistwo w łóżku,przed telewizorem.Z pewnością obejrzę większość z propozycji .
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar